Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2018, 00:00

Európska únia odmieta skorší odchod žien do dôchodku

Muži majú ísť do dôchodku maximálne v 65 rokoch, ženy o dva roky skôr.

Európska únia odmieta skorší odchod žien do dôchodku
Zdroj: Peter Mayer

Pracujúca žena dosiahla vek 55 rokov a odišla do dôchodku. Jej manžel však musel pracovať ešte ďalších päť rokov. Mala totiž dve deti a vďaka tomu sa jej penzia začala skôr. Takto tradične fungovala väčšina európskych krajín, tento rozdiel však postupne mizne. Keď minulý rok v Poľsku začal platiť nový zákon, ktorý rozdiel opätovne zavádzal, zo strany Európskej únie prišiel list, ktorý im toto konanie vyčítal. Komisárka pre spravodlivosť a rodovú rovnosť Věra Jourová napísala, že „rovnaké zaobchádzanie so ženami a s mužmi je kľúčovým pilierom, na ktorom je založená naša Únia“ a že zmeny v poľskom systéme by mohli byť „nezlučiteľné s právom EÚ“.


Reforma dôchodkového systému sa pripravuje aj na Slovensku a strana Smer chce prísť s návrhom určenia stropu na vek odchodu do dôchodku na 65 rokov pre mužov a 65 až 63 rokov pre ženy, podľa počtu detí. To, či sú si v strane

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.