Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2018, 00:00

Takmer sto našich fariem je na hranici prežitia. Žiadajú peniaze od štátu

Kvôli zlej úrode a nepriazni počasia sú ohrozené podniky so stovkami zamestnancov.

Farmár, roľník, obilie
Zdroj: Reuters

Zaužívanej praxi farmárov, ktorí po každom výkyve počasia žiadajú od rezortu poľnohospodárstva kompenzácie, môže byť čoskoro koniec. V medzirezortnom pripomienkovom konaní je totiž projekt na rizikový fond, ktorý má zmeniť ad hoc pomoc na systémovú.

Momentálne sa akákoľvek pomoc farmárom mimoriadne hodí. Súčasná situácia podľa Agrárnej komory Slovenska ohrozuje ďalšiu existenciu podnikov s 3 500 zamestnancami. Prvé prepočty agrárnikov zo začiatku tohto roka hovoria o strate 19 miliónov eur v regiónoch Trnava, Senica, Galanta, Bratislava a Dunajská Streda. Napriek tomu, že zavlažovali a vynaložili rovnaké úsilie ako po minulé obdobie. Niektoré prípady stratovosti úrody siahajú až do výšky 70 percent. Zároveň agrorezort požiadal farmárov z najviac dotknutých regiónov na juhozápade Slovenska o vyčíslenie škôd spôsobených suchom za minulý rok.


Spoločné peniaze

Ministerstvo pôdohospodárstva práve preto pripravilo konkrétny návrh rizikového fondu. Aktuálne prebieha jeho vnútrorezortné pripomienkovanie. „Hľadáme model, ako by do systému mohli byť zapojení farmári, štát a poisťovne. Najdôležitejšou otázkou však je, ako vyriešiť nepoistiteľné riziko,“ zareagovala pre HN ministerka Gabriela Matečná.


Rizikový fond by mal v princípe fungovať tak,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.