Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2018, 13:11

Pellegriniho kabinet navrhuje jednorazový štátny sviatok, zamestnávatelia sú proti

Zamestnávatelia sa obávajú, že jednorazové sviatky by sa mohli uzákoňovať aj v budúcnosti.

Jednorazový štátny sviatok, ktorý súvisí so stým výročím vzniku Československej republiky, tripartita nepodporila. Zamestnávatelia majú obavu, že by sa takéto sviatky mohli uzákoňovať aj v budúcnosti, pričom upozornili na to, že Slovensko má štátnych sviatkov priveľa.

Tento bod tak pokračuje na ďalšie legislatívne konanie s rozporom. Skonštatovali to v pondelok po rokovaní na Úrade vlády SR sociálni partneri.

Výročie vzniku Československa

V tejto otázke sa nedosiahlo jednomyseľné prijatie. "Dohoda nebola dosiahnutá pri riešení otázky štátnych sviatkov, menovite štátneho sviatku, ktorý súvisí so storočnicou vzniku Československej republiky, pretože vláda rozhodla, že v tomto roku mimoriadne, len pre tento rok, by tento deň bol štátnym sviatkom aj v rámci Slovenskej republiky," priblížil minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Podporu tomuto návrhu deklaroval 1. viceprezident Združenia miest a obcí (ZMOS) Jozef Dvonč.

Dostatok dní na oslavovanie

Zamestnávatelia sa obávajú, že jednorazové sviatky by sa mohli uzákoňovať aj v budúcnosti.

"Tu máme trochu obavu, že by sa to mohlo stať precedensom, aby sa takéto ad hoc sviatky aj do budúcna uzákoňovali, a veríme, že 15 štátnych sviatkov, ktoré Slovensko má, je dostatočný počet na to, aby sme zvládli osláviť všetko, čo je potrebné," domnieva sa 1. viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mário Lelovský.

Výpadky v HDP

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR podľa viceprezidenta Rastislava Machunku dlhodobo komunikuje zníženie počtu štátnych sviatkov na Slovensku o dva, aby sa tak SR dostala na úroveň priemeru Európskej únie (EÚ).

"Jeden štátny sviatok znamená výpadok 0,2 až 0,4 percenta hrubého domáceho produktu," vyčíslil Machunka s tým, že od 1. mája došlo aj ku zvýšeniu nákladov na financovanie práce počas štátnych sviatkov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.