Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2018, 13:30

Chudoba na Slovensku stále ohrozuje státisíce ľudí

Na Slovensku sa pod hranicu chudoby vlani dostal jednotlivec s mesačným príjmom nižším ako necelých 360 eur.

Chudoba na Slovensku stále ohrozuje státisíce ľudí
Zdroj: Reuters

Miera rizika chudoby na Slovensku sa vlani po predchádzajúcom raste znížila, v krajine pod Tatrami ale pretrvávajú značné regionálne rozdiely. Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky dnes zverejnil slovenský Štatistický úrad.

Podiel obyvateľov päťmiliónového Slovenska s nízkymi príjmami klesol vlani na 12,4 percenta z predvlaňajších 12,7 percenta. Riziko chudoby na Slovensku tak vlani ohrozovalo zhruba 650 tisíc osôb, o rok skôr to bolo 670 tisíc obyvateľov. Najčastejšie ide o nezamestnaných a početné rodiny.

Miera rizika chudoby určuje podiel ľudí, ktorých príjem nedosahuje 60 percent národného mediánu, ktorý rozdeľuje obyvateľov z hľadiska príjmov na polovice. Na Slovensku sa tak pod hranicu chudoby vlani dostal jednotlivec s mesačným príjmom nižším ako necelých 360 eur, o rok skôr to bolo 348 eur. Spomínaná suma zodpovedá takmer dvom pätinám priemernej mzdy na Slovensku.

Z regionálneho hľadiska najnižšie riziko chudoby na Slovensku je v Bratislavskom kraji, ktorý má najvyššiu životnú úroveň v krajine, na opačnej strane rebríčka sú regióny na východe Slovenska.

Životná úroveň na Slovensku síce zaostáva za vyspelými krajinami západnej Európy, v EÚ sa Slovensko podľa skorších údajov radí medzi štátmi s najnižšou mierou rizika chudoby. Ukazovateľ, ktorý závisí od výšky príjmov sledovaných rodín, sa však počíta v každej krajine samostatne a závisí na príjmovej nerovnosti domácností.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.