Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2018, 00:00

Ako prví na Slovensku zavádzajú blockchain. Finančná správa využije technológiu kryptomeny

Blockchain je distribuovaná decentralizovaná databáza, ktorá sa automaticky aktualizuje.

Ako prví na Slovensku zavádzajú blockchain. Finančná správa využije technológiu kryptomeny
Zdroj: TASR

Slovenská Finančná správa sa dostane medzi pionierov vo svojej oblasti. Vo svojich procesoch totiž plánuje využívať technológiu blockchainu, ktorú používa napríklad kryptomena bitcoin. „Chceme postupne začať využívať blockchain vo svojich procesoch tak, aby sme naplnili náš cieľ: zefektívniť výber daní,“ uviedol šéf Finančnej správy František Imrecze. Zaviesť by sa mala pri darovaní dvoch percent z dane.

Ako fungujú kryptomeny?

​„Využitie blockchainových technológií v procesoch môže, vzhľadom na ich charakter, zvýšiť dôveru klientov a ochranu ich osobných údajov, zvýšiť transparentnosť procesov, zredukovať administratívnu záťaž a znížiť náklady,“ uviedol Imrecze dôvody tohto rozhodnutia. Blockchain je podľa prezidenta občianskeho združenia Blockchain Slovakia Marka Môcika „nenapadnuteľný, nie je možné ho prepísať a môže zvýšiť dôveru medzi štátnou správou, podnikateľmi a občanmi“.


O rýchlosti a nižšej nákladovosti tohto systému sa však podľa analytika Nadácie F. A. Hayeka Martina Lindáka, ktorý sa zúčastnil na konferencii, dá polemizovať. „Záleží na tom, ako by bol systém nastavený. Sám som mal na stretnutí pocit, že ľudia z verejného sektora, vynímajúc niektorých ľudí z ministerstva financií, ktorí sa o blockchain aktívne zaujímajú, blockchainu nerozumejú,“ skonštatoval.


Zároveň dodal, že transparentnosť a neprelomiteľnosť technológie platí, iba ak sa zach

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.