Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2018, 00:00

Šéf Matadoru: Zamestnávanie cudzincov je drahšie. Sme však na nich odkázaní

Priemyselník a prezident automobilového dodávateľa Matador Štefan Rosina v rozhovore pre HN tvrdí, že Slovensko je odkázané na dovoz pracovníkov.

Situácia na trhu práce je alarmujúca. Pracovníci na Slovensku chýbajú a riešením je riadená migrácia. Povedal to v rozhovore pre HN prezident Matadoru Štefan Rosina. Jeho firma dodávajúca komponenty do automobilov už dnes pociťuje akútny nedostatok ľudí. Aj keď by radi zamestnávali domácu pracovnú silu, dnes ju vedia veľmi ťažko nájsť. Málo voľných ľudí je aj na východe krajiny. Jedným z dôvodov zlého stavu je podľa Rosinu zle manažované školstvo, ktoré produkuje absolventov, ktorých trh práce nepotrebuje.

Situáciu komplikuje tiež negatívna platová špirála, v ktorej zamestnávatelia preťahujú zamestnancov z konkurenčných firiem vyššími platmi.

Do akej miery je situácia na trhu práce kritická?
Dlhodobo avizujeme, že na Slovensku často pertraktovaná fráza, že je tu dosť kvalifikovanej pracovnej sily, nie je pravdou. Nie je to otázka dnešných dní, ale dlhodobého negatívneho vývoja. V Klube 500 sme poznali všetkých premiérov od roku 1989 a debatovali sme s nimi o týchto problémoch. Nehovoríme o nedostatku a kvalite pracovnej sily vo výrobe, ale v celom diapazóne činností začínajúcich sa vývojom a končiacich sa službami.

Konkrétne?
Cez výsledky duálneho vzdelávania, cez výsledky vysokého školstva sme upozorňovali na stav, ktorý sa nám môže vypomstiť. Žiaľbohu, ten sa ukázal. Pamätám si na vetu, ktorú povedal jeden minister školstva, pri ktorej ma zamrazilo. Povedal, že problém školstva vyrieši trh a že školstvo je biznis. Teraz sa tento stav ukazuje v plnej nahote ako kritický.


Ako je to vo vašom sektore?
V automobilovom priemysle, v brandži Matadoru, chýba enormný počet p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.