Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2018, 15:03

Inteligentné mestá nie sú science-fiction, ale neďaleká budúcnosť

Dokonca tak blízka, že ju ponúkne aj 30-tisícové české mesto Kolín.

Inteligentné mestá nie sú science-fiction, ale neďaleká budúcnosť
Zdroj: Pixabay

V súčasnosti je pre mestá in byť smart. To by však nemalo byť hlavným dôvodom. Mestá by mali chcieť byť smart predovšetkým preto, že tak ponúkajú svojim obyvateľom vysokú pridanú hodnotu. V tlačovej správe to tvrdí Združenie pre bankové karty.

Predstavte si nasledujúce: "Do mesta prichádzate v čase rannej dopravnej špičky, no vďaka aplikácií v mobile nájdete parkovacie miesto úplne bez problémov. Za vami idú smetiari. Tí však kontajner obchádzajú, nakoľko im hlási, že je ešte prázdny. V neďalekom mestskom parku vidíte zničenú lavičku. Odfotíte ju, snímku so stručným popisom odosielate na vedenie mesta s prosbou o opravu. Prichádzate do kancelárie a na pár klikov posielate deťom na ich chytrú kľúčenku hotovosť, vďaka ktorej si vedia kúpiť zmrzlinu či lístok na MHD. Ich transakcie máte pritom kedykoľvek pod kontrolou."

Podľa Združenia pre bankové karty nejde o žiadne science-fiction, ale o neďalekú realitu. Dokonca tak blízku, že ju ponúkne aj 30-tisícové české mesto Kolín.

"Preferujeme funkčné a účelové riešenia, pri ktorých sme presvedčení, že budú prínosom pre obyvateľov, úradníkov, v najlepšom prípade pre obidve skupiny zároveň,“ tvrdí zástupca primátora Kolína Michael Kašpar.

Práve Kašpar bude hosťom na konferencii Združenia pre bankové karty Smart cities a budúcnosť platieb, ktorá sa bude konať vo štvrtok 24. mája. Odpovie na otázky: Ako sa z malého českého mesta stalo smart city a čo by odporúčal mestám na Slovensku?

Odborným garantom konferencie je člen výkonného výboru Združenia pre bankové karty Patrick Melioris.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.