Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2018, 13:21

Matečná nevie vylúčiť, že sa problémy s pôdou nebudú opakovať. Vinu však necíti

Ministerka zároveň tvrdí, že nevie vylúčiť, že sa podobné podvody ako v prípade Roškovej nebudú opakovať.

Matečná nevie vylúčiť, že sa problémy s pôdou nebudú opakovať. Vinu však necíti
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nom. SNS) necíti politickú ani inú zodpovednosť za problémy s pozemkami a agrodotáciami a za systém, na ktorom profitovali osoby údajne spojené s talianskou a albánskou mafiou či Ľubica Rošková zo Smeru-SD a pri ktorom na východe farmárov bili či vyhrážali sa im. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár o tomto systéme povedal, že je chorý.

"Myslím si, že nie," odpovedala Matečná na otázku moderátora diskusnej relácie RTVS Sobotné dialógy, či necíti za tento systém zodpovednosť.

Reakcia opozície na ministerkinu obhajobu v parlamente:

Vinu hádže na Simona

Matečná opakovane zdôrazňuje, že systém agrodotácií je nastavený prevažne podľa európskej legislatívy. "Žiadne zistenia tu neboli, chodia sem na kontroly každý rok európski kontrolóri," doplnila Matečná. Zopakovala, že talianski podnikatelia na východe dostali najviac agrodotácií za ministrovania Zsolta Simona.

Ministerka sa obhajovala aj tým, že sa nedá zachytiť všetkých. “Ak sa kontrolné mechanizmy robia na vzorke päť až desať percent, nie je možné zachytiť všetko a všetkých,” povedala Matečná s tým, že nevie zaručiť, či sa podvody nebudú opakovať.

Nejaká hlava mafie

Opozičný poslanec Martin Fecko z OĽaNO síce nehovorí, že Matečná je hlava pôdohospodárskej mafie, ale "nejaká hlava" tu podľa neho je. "Ministri sa tam striedali, každý má svoje maslo na hlave, lebo po toľkých rokoch by generálny prokurátor nemohol konštatovať, čo konštatoval," uviedol Fecko.

Zdôraznil, že pri čerpaní dotácií by sme nemali pošliapavať vlastnícke právo. "Ako je to, keď vlastník sa nemôže dostať k svojmu majetku?" pýtal sa ministerky. Zdôraznil, že by bolo potrebné vyriešiť otázku vlastníctva. "Musíme upraviť vlastnícke vzťahy. Jednoducho, pokiaľ nedoloží vlastníctvo, nemá právo ísť tam," doplnil Fecko.

Mali by ju stíhať

Opozícia hovorí pri Matečnej v súvislosti s jej pôsobením na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) aj o možnej trestnoprávnej zodpovednosti. Podľa Fecka by Matečná mala čeliť trestnému stíhaniu. Matečná sa nebojí.

"Ak som sa bála, nešla by som robiť ministra pôdohospodárstva. Nebojím sa," uviedla. Ministerka nepripúšťa korupčné praktiky v SPF. Odmieta aj to, že by pri pozemkoch a dotáciách išlo o systémové zlyhania. "Stojím za farmármi," vyhlásila ministerka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.