Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.05.2018, 00:00

Naše mestá riešia, ako rýchlo a bezpečne platiť

Ideálnym riešením by bolo zaviesť vo verejných službách podobné systémy ako u bežných obchodníkov.

Naše mestá riešia, ako rýchlo a bezpečne platiť
Zdroj: Reuters

Ak neviete, čo si máte predstaviť pod všadeprítomným pojmom „smart“ mesto, tak český Kolín vám to ukážkovo predvedie. Toto iba 30-tisícové mestečko necháva za sebou aj také centrá ako Praha či Brno. Tamojší magistrát sa chváli webom aj aplikáciou, ktorú využíva až pätina obyvateľov. Tá výrazne uľahčuje používanie služieb mesta obyčajným ľuďom. V praxi má aplikácia viaceré využitia. Napríklad, keď si chcete pozrieť, kde sa nachádza vaša mestská doprava, zistíte to ihneď. Keď si chcete kúpiť lístok na parkovanie, nepotrebujete hľadať parkovací automat ani žiadne drobné. Pár klikmi vybavíte všetko potrebné zo svojho mobilu.

Všimli ste si rozbitú lavičku? Odfoťte ju a pošlite ju mestu. Takto vyrieši magistrát až tritisíc tipov za rok. Kolínski úradníci na magistráte to majú v dennej náplni práce. Aj týmito úspechmi sa pochválil zástupca primátora mesta Kolín Michael Kašpar minulý štvrtok na konferencii Smart cities a budúcnosť platieb, ktoré organizovalo Združenie pre bankové karty v spolupráci s Hospodárskymi novinami

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.