Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2018, 11:02

Stavebníctvu na Slovensku sa darí. Firmy v odvetví však narážajú na nedostatok pracovníkov

Stavebné podniky zvýšili výhľad tohtoročného rastu slovenského stavebníctva na šesť percent z doterajších 5,6 percenta.

Stavebníctvu na Slovensku sa darí. Firmy v odvetví však narážajú na nedostatok pracovníkov
Zdroj: Peter Mayer

Stavebné firmy na Slovensku mierne zlepšili výhľad rastu odvetvia na tento rok, naopak v budúcom roku očakávajú proti doterajšiemu odhadu nižšie tempo zvyšovania svojej produkcie. Vyplýva to z najnovšej analýzy poradenskej spoločnosti CEEC Research, ktorá bola dnes predstavená na konferencii o stavebníctve v Bratislave. 

Stavebné podniky zvýšili výhľad tohtoročného rastu slovenského stavebníctva na šesť percent z doterajších 5,6 percenta. V budúcom roku by odvetvie malo vykázať rast o 3,5 percenta v porovnaní s predchádzajúcim odhadom 3,7 percenta. Optimistické sú najmä menšie a stredné firmy.

Vlani stavebná produkcia na Slovensku vzrástla o 2,9 percenta a v tohtoročnom prvom štvrťroku sa medziročne zvýšila o 7,7 percenta.

Kapacity stavebných spoločností sú podľa analýzy vyťažené na 87 percent. "Kapacity sú nedostatkovým tovarom. Firmy narážajú na to, že nemajú dostatok 'rúk'. Najviac chýbajú robotníci," povedal šéf CEEC Research Jiří Vacek.

Každá piata spoločnosť v prieskume uviedla, že sa pri získavaní zákaziek stretla so žiadosťou o úplatok. To je najvyšší podiel z celkového počtu skúmaných firiem od roku 2013.

Slovenský minister dopravy Arpád Érsek uviedol, že jeho úrad už na projekty rozdelil európske peniaze zo súčasného programového obdobia. Podľa ministra zatiaľ nie je známe, či Slovensko dostane na roky 2021 až 2027 na dopravnú infraštruktúru z európskych fondov menej peňazí ako v súčasnom rozpočtovom období. "Bez európskych financií by sme sa nedostali ani tam, kde sme dnes," uviedol Érsek.

Slovensko doteraz nespojilo súvislou diaľnicou dve najväčšie mestá v krajine, Bratislavu s Košicami na východnom Slovenskom. Dokončenie projektu sa opakovane odkladalo. Érsek už v apríli upozornil na očakávané oneskorenie pripravovaného diaľničného obchvatu Bratislavy, ktorý je budovaný v rámci projektu verejno-súkromného partnerstva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.