Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.05.2018, 00:00

Jančura ide na Flixbus s právnikmi. Chce, aby zdražel

Autobusový gigant Flixbus ovláda jeden európsky trh za druhým. V Česku však narazil. Konkurenčný RegioJet sa nemieni vzdať a svojho väčšieho rivala chce

Jančura ide na Flixbus s právnikmi. Chce, aby zdražel
Zdroj: Marek Kmeť

Spoločnosť RegioJet, prevádzkujúca žlté autobusy na vnútroštátnych i medzinárodných linkách, poslala konkurenčnému Flixbusu predžalobnú výzvu. Dopravca zo skupiny podnikateľa Radima Jančuru chce, aby jeho „zelený“ rival v Česku prestal jazdiť so stratou. Jančura sa obrátil aj na Európsky parlament. Vlani sa už sťažoval českému antimonopolnému úradu. „Z Flixbusu nám opakovane hovoria, že sa máme stať súčasťou ich siete a budeme platiť 30 percent z tržieb alebo nás vytlačia z trhu. To sa dá považovať za ekonomické vydieranie,“ opisuje.

Jeho obavy sú na mieste. Flixbus maže z mapy jedného európskeho dopravcu za druhým. Vo väčšine prípadov ich pohltí pod svoje farby. Pred pol rokom išlo napríklad o Polskibus, obdobu RegioJetu u severných susedov. Na českom trhu si Flixbus počína ako mnoho nováčikov – pozornosť nových záka

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.