Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.05.2018, 00:00

Budeme platiť hodinkami a náramkami

Okrem mobilov je v hre aj platenie hodinkami či fitness náramkami, hovorí v rozhovore pre HN Marcela Králová, podpredsedníčka Združenia pre bankové karty.

Budeme platiť hodinkami a náramkami
Zdroj: Archív HN

O koľko stúpol počet bezkontaktných platieb za posledný rok?
Platenie platobnými kartami má stúpajúci trend, keďže ich používanie je veľmi jednoduché, fungujú 24 hodín denne, sú použiteľné medzinárodne na Slovensku aj v zahraničí a zaplatiť sa s nimi dá nielen v obchodoch, ale aj online v e-shopoch. K nárastu platieb prispeli aj mnohé inovácie. Už samotné zavedenie bezkontaktných kariet znamenalo extrémne zvýšenie počtu platieb kartami, pretože práve vďaka bezkontaktnej funkcii sme sa naučili zaplatiť kartou aj drobné nákupy. Počet bezkontaktných platieb vzrástol na Slovensku medziročne takmer o 52 percent, čo len potvrdzuje tento trend.


Aký je u nás podiel platbou kartami oproti hotovosti?
Na Slovensku je celkovo okolo 60 percent bezhotovostných platieb. To, že Slováci postupne čoraz viac uprednostňujú bezhotovostné platenie, vidíme aj na pomere platieb kartami v porovnaní s výbermi hotovosti z bankomatov. Z hľadiska počtu kartových transakcií je až 80 percent realizovaných bezhotovostne.


Postupne sa do popredia dostávajú aj platobné aplikácie. Využívajú ich Slováci?
Aktuálne sa dá hovoriť o desiatkach tisíc Slovákov, ktorí majú nejakú platobnú aplikáciu nainštalovanú a aj ju používajú. Môžeme očakávať, že toto číslo bude stále rásť. Na Slovensko prišla prednedávnom služba Goog

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.