Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.06.2018, 12:06

Slovensko chce ukončiť platnosť dohôd o ochrane investícií s inými štátmi EÚ

Ukončenie platnosti bilaterálnych investičných dohôd by sa malo vzťahovať na dve desiatky spomínaných zmlúv, z ktorých väčšinu Slovensko zdedilo z čias Československa.

Slovensko chce ukončiť platnosť dohôd o ochrane investícií s inými štátmi EÚ
Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Slovensko chce ukončiť platnosť dvojstranných dohôd o ochrane investícií s ďalšími členskými štátmi Európskej únie. Slovenské ministerstvá financií a zahraničia to navrhli po tom, čo súd EÚ v dlhoročnom spore Slovenska s holandskou poisťovňou Achmea rozhodol, že arbitrážna doložka v zmluvách medzi členskými krajinami EÚ nie je v súlade s právom únie.

Ukončenie platnosti bilaterálnych investičných dohôd by sa malo vzťahovať na dve desiatky spomínaných zmlúv, z ktorých väčšinu Slovensko zdedilo z čias Československa. Tento postup podlieha schváleniu vládou a parlamentom, následne Slovensko osloví ostatné štáty EÚ s návrhom na zrušenie zmlúv, čím chce Bratislava celý proces urýchliť.

Slovensko v medzinárodných arbitrážach s investormi z iných členských krajín súčasnej európskej dvadsaťosmičky dlhodobo zastávalo názor, že príslušné zmluvy o ochrane investícií nemožno v sporoch použiť.

Práve bilaterálnu investičnú dohodu využila Achmea, ktorá v krajine pod Tatrami vlastní zdravotnú poisťovňu Union. Achmea začala proti Slovensku arbitráž kvôli zákonu z roku 2007, ktorým vtedajšia slovenská vláda obmedzila zdravotnej poisťovne vo voľnom nakladaní so ziskom. V roku 2012 arbitrážny súd rozhodol, že Slovensko dohodu porušilo a že má holandskej firme zaplatiť 22,1 milióna eur.

Spor sa dostal až na Súdny dvor EÚ, ktorý tento rok v marci uviedol, že arbitrážne doložky, ktoré sú súčasťou takmer dvoch stoviek investičných dohôd medzi členskými štátmi EÚ, porušujú právo Únie a spochybňujú dohody, ktoré uzavrela únia ako celok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.