Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2018, 12:49

Srbsko je najdôležitejší obchodný partner Slovenska na západnom Balkáne, vyhlásil Žiga

Sledujte brífing ministra hospodárstva Petra Žigu. Oficiálny začiatok je naplánovaný na 11.35 hod.

Srbsko je najdôležitejším obchodným partnerom Slovenska na západnom Balkáne.

Uviedol to šéf Ministerstva hospodárstva (MH) SR Peter Žiga (Smer-SD) na brífingu po podpísaní protokolu z 8. zasadnutia Zmiešanej komisie pre hospodársku spoluprácu medzi SR a Srbskom a po podpísaní Memoranda o spolupráci medzi Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (SIEA) a Inovačným fondom Srbska, za účasti srbského ministra pre inovácie a technologický rozvoj Nenada Popoviča.

Spoločná obchodná výmena medzi Slovenskom a Srbskom dosahuje podľa Žigu približne 700 miliónov eur. "Je trochu výhodnejšia pre srbskú stranu. Asi o 5 miliónov eur prevyšuje ich vývoz nad naším vývozom. My sa však budeme snažiť v najbližšom období túto bilanciu vyrovnať alebo ju prekonať," priblížil slovenský minister hospodárstva.

"Oblasti, o ktorých sme sa dnes rozprávali, boli hlavne priemysel a inovácie. Srbsko investuje veľké prostriedky do inovačných centier a do podpory start-upov. Jedna expertná skupina sa venovala práve takýmto otázkam a možnostiam spolupráce v tejto oblasti," spresnil Žiga. Pripomenul zároveň, že na Slovensku pracuje asi 15-tisíc oficiálne registrovaných pracovníkov zo Srbska.

Slovensko podľa Žigu ponúka svoje skúsenosti z pôsobenia na trhu EÚ. "Dohodli sme sa na častejšom stretávaní sa. Zmiešaná komisia by sa mala konať na budúci rok v Belehrade," poznamenal šéf ministerstva hospodárstva.

Podľa slov Popoviča účastníci dvojdňového zasadnutia zmiešanej komisie medzi SR a Srbskom rokovali v štyroch skupinách, ktoré sa orientovali najmä na financie, na podporu ekonomickej spolupráce, na informatizáciu trhu a na inovácie a digitalizáciu spoločností.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.