Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2018, 11:03

Čo bráni rastu miezd na Slovensku? Ekonómovia analyzovali, prečo naše platy zaostávajú za západnými

  • Vlani v treťom štvrťroku priemerná mzda na Slovensku dosiahla 935 eur a medziročne stúpla o 5,2 percenta.
  • Napriek zvyšovaniu životnej úrovne platy Slovákov výraznejšie zaostávajú.
  • Zvyšovaniu miezd bráni nízka produktivita práce, ktorá trápi veľkú časť firiem.
Čo bráni rastu miezd na Slovensku? Ekonómovia analyzovali, prečo naše platy zaostávajú za západnými
Zdroj: Archív HN

Značná časť firiem na Slovensku vykazuje nízku produktivitu práce, ktorá bráni výraznejšiemu zvyšovaniu miezd pracovníkov. V analýze na to upozornili ekonómovia slovenského ministerstva financií. Napriek zvyšovaniu životnej úrovne v krajine pod Tatrami platy Slovákov výraznejšie zaostávajú za vyspelými krajinami západnej Európy a sú tiež nižšie ako v Českej republike.

V HNtelevízii si pozrite aj rozhovor s prezidentom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomášom Malatinským z marca tohto roka o príplatkoch pre zamestnancov:

​Firmy s nízkou výkonnosťou na Slovensku podľa ekonómov inštitútu finančnej politiky (IFP) na Ministerstve financií vytvárajú len 30 percent celkovej pridanej hodnoty sledovaných firiem, ale zamestnávajú až takmer dve tretiny všetkých pracovníkov. Vykazujú tiež vysoký podiel mzdových nákladov, a nemajú tak väčší priestor na zvyšovanie odmien za prácu.

Ako dosiahnuť dlhodobý rast platov?

IFP upozornil, že produktivita práce na Slovensku dosahuje len 55 percent priemeru EÚ a že na platy smeruje len polovica pridanej hodnoty vytvorená zamestnancami, čo je po Írsku druhý najnižší podiel v EÚ.

Pre dlhodobý rast platov na Slovensku je podľa inštitútu potrebné zamerať sa na rast výkonnosti firiem, pretože značnú časť pridanej hodnoty na Slovensku vytvára malý počet vysoko efektívnych firiem s pomerne nízkym počtom pracovníkov.

Vlani v treťom štvrťroku priemerná mzda na Slovensku dosiahla 935 eur a medziročne stúpla o 5,2 percenta. V čase nízkej nezamestnanosti to bol najvyšší nárast za posledných deväť rokov.

Vláda chce pokračovať v tlaku

V Českej republike priemerná mzda v sledovanom období dosiahla 1132 eur. Priemerná cena práce v prepočte na jedného zamestnanca dosiahla na Slovensku predvlani 44 percent priemeru EÚ, nižšia bola len v ďalších siedmich štátoch Únie.

Slovenská vláda chce pokračovať v tlaku na nárast platov zamestnancov zvyšovaním minimálnej mzdy, ktorá tento rok stúpla na 480 eur a v budúcom roku by podľa skorších informácií mohla stúpnuť nad hranicu 500 eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.