Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.06.2018, 23:36

Štát si požičal na 50 rokov za úrok ako pri hypotéke

Slovensko prvýkrát vo svojej histórii predalo 50-ročný štátny dlhopis. Cenné papiere s takou dlhou splatnosťou vydalo iba päť ďalších krajín.

Štát si požičal na 50 rokov za úrok ako pri hypotéke
Zdroj: TASR

Ak by ste sa dnes rozhodli, že si požičiate peniaze na kúpu bytu, niektoré banky by vám ponúkli aj 2,3-percentný úrok. A garantovali by vám, že sa táto sadzba nasledujúcich desať rokov nezmení. Slovensko si včera na trhoch požičalo 500 miliónov eur za ešte výhodnejších podmienok. S úrokom na úrovni 2,25 percenta zafixovaným až na päť desaťročí. Je to pritom prvýkrát v slovenskej histórii, čo sa podarilo na trhoch umiestniť 50-ročný štátny dlhopis.

O cenné papiere bol veľký záujem, o čom svedčí fakt, že si ich investori rozdelili za niekoľko hodín. Ak by Slovensko chcelo, predalo by aj trikrát viac cenných papierov s takouto dlhou splatnosťou. Nedovolí to však zákon. „Jediným dôvodom je nastavenie dlhovej brzdy a jej aktuálne znenie, ktoré nám neumožňuje predzásobenie do budúcnosti napriek dobrým podmienkam,“ vysvetlil riaditeľ Agentúry pre riadenie dlhu Daniel Bytčánek. Dodal, že ak by to tak nebolo, agentúra by určite predala dlhopisy vo výške jednej miliardy.

Takéto štátne cenné papiere pritom v Európe nie sú celkom bežné a okrem nás ich vydalo iba päť iných krajín. Medzi nimi Francúzsko či Írsko. „Sme prvou krajinou z nových členských krajín s

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.