Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2018, 10:04

Slovenská ekonomika udržala štvrťročný rast na 0,9 percenta, podporil ju domáci dopyt

Tempo medziročného rastu hrubého domáceho produktu Slovenska zrýchlilo v prvom štvrťroku na 3,6 percenta zo 3,5 percenta v poslednom kvartáli vlaňajška.

Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku vzrástla oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 0,9 percenta, rovnakého mezikvartálního tempa rastu dosiahla aj v poslednom štvrťroku minulého roka. Informoval o tom dnes slovenský Štatistický úrad, ktorý tak potvrdil svoj odhad z mája.

Tempo medziročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska zrýchlilo v prvom štvrťroku na 3,6 percenta zo 3,5 percenta v poslednom kvartáli vlaňajška. Hospodárstvo krajiny podporila domáci dopyt vrátane investícií.

Priemerná mzda na Slovensku v prvom štvrťroku v medziročnom porovnaní vzrástla až o 6,5 percenta na 955 eur. Platy na Slovensku sú dlhodobo nižšie ako v Českej republike, kde priemerná mzda tento rok v prvom štvrťroku vzrástla medziročne o 8,6 percenta na 1,181 eur.

Miera nezamestnanosti na Slovensku podľa metodiky slovenských štatistického úradu v prvom štvrťroku klesla na nové minimum 7,1 percenta zo 7,7 percenta v poslednom štvrťroku minulého roka.

Slovenské ministerstvo financií aj Národná banka Slovenska očakávajú pre tento rok rast HDP zhodne 4,2 percenta. To by znamenalo zrýchlenie tempa ekonomického rastu krajiny z 3,4 percenta vlani.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.