Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2018, 00:00

Firmy, na ktorých stojí Slovensko

Začína sa už štvrtý ročník rebríčka Hospodárskych novín, ktorý hodnotí podnikanie malých a stredných firiem naprieč celým Slovenskom.

Firmy, na ktorých stojí Slovensko
Zdroj: Dreamstime

Často píšeme o naberaní stoviek až tisícok ľudí. Rovnako o príchode veľkých firiem, investíciách za milióny. Určite ide o dôležité témy a impulzy pre Slovensko, regióny, individuálne osudy ľudí. Avšak reálny, trhový súboj sa vo väčšine prípadov odohráva niekde inde. Medzi malými a strednými podnikateľmi, ktorí síce nemajú masívnu mediálnu pozornosť, pritom oni sú v konečnom dôsledku tými „veľkými“.

Pred časom vyšla analýza Inštitútu finančnej politiky, podľa ktorej malé a stredné podniky zamestnávajú na Slovensku dve tretiny ľudí. Pre ich veľkosť a produktivitu sú však výrazne zraniteľnejšie ako veľkí hráči. Je to prirodzené. Nemôžu si dovoliť rýchlo investovať. Zmeny v ich prípade, ak chcú naďalej zamestnávať ľudí a dávať im čo najlepšie výplaty, musia byť postupné. Aby na ne mali zdroje. Musia si pre prípad budúcich kríz vytvárať rezervy, aby ich odkázali zvládnuť. A často preto nedokážu mzdami tak konkurovať ako väčší, robustnejší zamestnávatelia.


V aktuálnej situácii na trhu práce sú tak práve oni tými, ktorí to majú najťažšie. Na zamestnávanie cudzincov nemajú dostatočný aparát (prijať cudzinca totiž znamená vytvoriť mu celé podhubie v jeho rodnom jazyku, zaučiť ho, vychovať). Na „povysávanie“ trhu, teda preplatenie ľudí, zas dostatočné zdroje. Komplikovaná situácia, s ktorou sa ich väčší konkurenti vyrovnávať nemusia. Musia hľadať kreatívne možnosti, ako ľudí motivovať a následne udržať.

Na prvý pohľad Hlava XXII, ktorá je však pre časť firiem realitou každého dňa. Zvládajú ju, prekonávajú, rastú, víťazia. Aj toto boli dôvody, pre ktoré HN spoločne s UniCredit Bank, poradenskou spoločnosťou Deloitte a Bisnode vyhlasujú už štvrtý ročník rebríčka Top 10 firiem regiónu. V predchádzajúcich ročníkoch sme prešli viackrát celé Slovensko. Videli sme príbehy inšpiratívnych firiem, ktoré majú nápad, iskru, drajv a silu. Ktorí dokážu motivovať a udržať zamestnancov. A fakt, že si ich vážime, sme sa im snažili ukázať práve týmto ocenením.
Preto sme radi, že rovnako budeme takéto firmy oceňovať aj tento rok.


O rebríčku Top 10 firiem regiónu
Zostavený je na základe objektívnych ukazovateľov z účtovných závierok. Ocenenie za daný región získajú firmy v piatich kategóriách, a to tuzemské a zahraničné spoločnosti s tržbami od 2 do 10 miliónov eur a od 10 do 50 miliónov eur a obchodné a výrobné firmy z mikrosegmentu.Prvé oceňovanie v rámci tretieho ročníka bude 12. júna o 18:00 hodine v AquaCity Poprad. O tom, aké firmy budú ocenené, budú informovať HN. Rebríček budú sprevádzať tri regionálne diskusné fóra Hospodárskych novín HNregióny v Trenčíne, Trnave a Košiciach.

Anketa:
1. Akú úlohu ste zohrali pri zostavovaní rebríčka?
2. V čom je z vášho pohľadu pre f

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.