Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2018, 22:25

Andrej Danko: Priemerná mzda? Naša ambícia je 1 100 eur

Vek odchodu do dôchodku sa nemôže predlžovať do 70 alebo sto rokov iba preto, že máme nastavený nejaký automat, tvrdí pre HN Andrej Danko, predseda slovenského parlamentu a šéf koaličnej SNS.

Andrej Danko
Zdroj: Peter Mayer

Jednou z aktuálne najdiskutovanejších tém je zastropovanie veku odchodu do dôchodku. Najskôr prišiel Smer so 65 rokmi, potom vy so 64. Nechýba tejto debate nejaký odborný základ?
Z čoho vychádzate pri tvrdení, že je bez odbornej debaty?

Napríklad z toho, že sa navrhovali čísla a riešenia, ale až následne prišlo ministerstvo financií s reálnymi dosahmi a prepočtami. Nik na ne nečakal.
Asi všetci si želáme, aby ľudia odchádzali do dôchodku v čo najnižšom veku. Debatovali sme o tejto téme zodpovedne. Je faktom, že keď bola otvorená v rozmere ústavného zákona, stala sa z nej aj politická téma. Keďže ste z Hospodárskych novín, vnímate to z hľadiska dosahov na hospodárstvo. Ale vek odchodu sa nemôže aj tak predlžovať do 70 alebo sto rokov iba preto, že máme nastavený nejaký automat. V tejto dobe treba dať jasný signál ľuďom, že sa tu oplatí žiť, štát ich ochráni a mladá generácia nebude drieť do 70 rokov. Okrem toho sú predpoklady, že Slovensko bude mať aj naďalej solídne tempo rastu ekonomiky.

Ale systém bol nastavený tak, že nebolo de facto možné, aby ľudia pracovali do smrti. Mali vždy stráviť v penzii plus mínus rovnaký čas.
To je iba teória. Je potrebné určiť jasný strop. V súčasnosti máme stanovený istý vek odchodu do dôchodku, sú však aj profesie, kde je ešte nižší. Čo potom policajti, iné profesie? Treba o tom diskutovať komplexne a musíme dať jasný signál. Zvyšovanie komfortu života, debata o sociálnych témach, to sú veci, ktoré budú Slováci aj v budúcnosti požadovať čoraz častejšie.

Čo však argument, že Slovensko, aj podľa správy Európskej komisie, jednoducho bude starnúť rýchlejšie a dôchodky bude potrebné z niečoho financovať?
Som viac praktik, toto je teoretická rovina. Opakujem, treba dať jasný signál ľuďom, ktorí dnes žijú a tvoria hodnoty. Keď som hovoril o 10-percentnej DPH na cestovný ruch, padla protiotázka, či mám dosah na štátny rozpočet. Spýtal som sa, či mi vie niekto nájsť analytika, ktorý vypočíta nielen predpokladaný dosah na základe počtu ubytovaní, ale aj výnos. Každá téma a zmena so sebou nesie aj synergie. Preto som za to, aby bol vek odchodu do dôchodku čo najnižší s jasne nastaveným stropom.

Ako vnímate vyjadrenia vášho koaličného partnera Mosta-Híd, že za zastropovanie nezahlasujú?
Ak viem, Most-Híd nemá problém s obsahom, ale s formou. Aj ja som zástanca úpravy obyčajného zákona pred rokovaniami s opozíciou. Predpokladám, že by aj tak nedopadli dobre, preto bude skôr na stole úprava obyčajného zákona. Zároveň si myslím, že v Ústave by mali byť len nosné veci.

Pred časom podpredseda Mosta Ivan Švejna povedal, že štát by mal skôr riešiť aktuálnych dôchodcov a zlepšovanie ich kvality života. Nemá pravdu?
Áno, aj ja som toho zástanca. Preto otvárame a budeme otvárať tému systémového zvyšovania dôchodkov, aj tých vianočných, zvyšovania príspevkov. V tejto oblasti má Slovensko v porovnaní so zahraničím veľké resty. Hovorím napríklad o príspevkoch na lieky, kúpeľnú starostlivosť, dopravu a podobne. Je to vážna téma. Chcel by som, aby aj naši dôchodcovia mali rovnaké šťastie v očiach, ako vidíte v Hainburgu, keď príde rakúska babka, premýšľa, aký si dá koláčik či kávu. Keď vidíte našu babku na východe, tá má, bohužiaľ, úplne iné starosti.

Spomínali ste príspevky, ale ako konkrétne chcete docieliť zvyšovanie ich životnej úrovne?
Museli by sme otvoriť celú tému hospodárenia štátu, skladbu HDP. Včera som napríklad riešil tému cestovného ruchu. Jednak nám chýba systémová propagácia Slovenska a vnútorný systém jeho podpory. Pritom napríklad v spomínanom Rakúsku tvorí cestovný ruch desiatky percent HDP. U nás sú to iba tri percentná. Aj tu je priestor, kde sa dajú hľadať stimuly na podporu rastu ekonomiky. Nemôžeme sa spoliehať iba na príchod automobiliek. Treba hľadať iné zdroje, skúšať, čo zaberie.

Kde konkrétne je podľa vás priestor?
Keď rastie HDP, dochádza k nárastu priemernej mzdy, minimálnej mzdy, ruka v ruke dochádza k nárastu kvality života. Keď sa mi nepodarilo druhýkrát presadiť zníženie dane z príjmu pre firmy, tak som tlačil na 13. a 14. plat. Teraz prichádza prvá skúška. Časť podnikateľov už prepočítava súčet odmien. Treba si uvedomiť, že sme jeden z mála štátov, ktorý ustúpil od vyberania odvodov a daní do výšky priemernej mzdy. To je taký silný nástroj, že do dvoch – troch rokov aj kritici budú vidieť, že sa priemerná mzda zdvihne. Dnes má Slovensko jedinečný inštitút takmer úplného oslobodenia od odvodov a daní.

Z čoho však vychádzate pri tvrdeniach, že zamestnávatelia práve 13. a 14. plat budú vo veľkom využívať? Pôvodné predpoklady a odhady boli skôr opačné.
Zo svojej osobnej skúsenosti. Zamestnával som desiatky až stovky ľudí. Zastupoval som množstvo veľkých firiem a dobre viem, čo je základom problému pri vyplácaní vianočnej a letnej odmeny. Že zamestnanec nikdy nedocení, keď ste mu dali v hrubom 500 eur. Po zaplatení odvodov a daní mu totiž nakoniec zostane 380 eur. Ale zamestnávateľa to stálo 630 eur.

Spomínali ste cestovný ruch. Prišli ste s 10-percentnou daňou na ubytovanie a cestovnými šekmi. Prečo teraz a práve táto téma?
Dohodnúť 10-percentnú DPH na ubytovacie služby ma stálo v rámci koalície veľmi veľa síl. Som rád, že sa mi to nakoniec podarilo. Hotely budú totiž z hľadiska cien výrazne konkurencieschopnejšie. A to ešte viac v kombinácii s cestovnými poukážkami, ktoré majú fungovať na rovnakom systéme ako stravné lístky. Zamestnanec dostane poukážku, ktorou môže zaplatiť pobyt na území Slovenska. Naším aktuálnym cieľom je, aby tieto peniaze smerovali k nám, domov. Predpokladáme, že tento systém bude zároveň zaujímavý aj pre zamestnávateľa, lebo sa odpisuje rovnako ako stravný lístok od základu dane. Ak by sa to dotklo len polovice pracujúcich, tak si pri hodnote šeku 500 eur viete predstaviť efekt, ktorý by to malo na cestovný ruch.

A nejaké ďalšie opatrenia?
Určite musíme hovoriť o systéme podpory pre dôchodcov. Vieme zdvihnúť kvótu pre kúpele. V minulosti sme zas presadili zrýchlenie odpisov investícií pre kúpele. Mám však

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.