Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2018, 00:00

Naše firmy obchodujú v Gdansku s oceľou

Jednotku poľských prístavov na Baltskom mori už využila aj žilinská Kia.

Naše firmy obchodujú v Gdansku s oceľou
Zdroj: Reuters

V najväčšom prístave Poľska cítiť slovenskú stopu na každom kroku. Firmy, ktoré z tamojšieho prekladiska tovarov obchodujú s celým svetom, totiž robia biznis i s najväčšími tuzemskými hráčmi – napríklad s východoslovenskými oceliarňami, žilinskou automobilkou či so stavebným gigantom z portfólia Juraja Širokého.


Košickí oceliari síce väčšinu surovín na výrobu ocele nakupujú na Ukrajine, menšia časť však pochádza z baltského prístavu na severe Poľska. Koks do svojich vysokých pecí totiž odoberajú od najväčšieho morského terminálu Port Północny z Gdanska, ktorý sa špecializuje na obchodovanie so surovinami pre energetiku. „Zo Slovenska a z Česka máme celkovo troch zákazníkov. Najväčším z nich je spoločnosť U. S. Steel Košice, nasleduje ArcelorMittal Ostrava a Moravia Steel – Třinecké železiarne,“ hovorí predseda predstavenstva spoločnosti Port Północny Gdańsk Wojciech Łakomski. Dodáva, že primárne uhlím zásobujú poľské elektrárne, pretože energetika krajiny je závislá od výroby elektriny z uhlia.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.