Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2018, 00:00

Pokladnice budú online a uvidia do nich daniari

Štát oznámil termín spustenia projektu eKasy. Od apríla budúceho roka sa tak do systému pripojí HORECA segment.

Registračná pokladňa, paragon
Zdroj: Reuters

10 mesiacov delí slovenských podnikateľov od zavedenia veľkých zmien v registračných pokladniciach. Od apríla budúceho roka bude musieť prvá várka z nich pripojiť svoje kasy na server Finančnej správy. A tá tak bude online vidieť, čo blokujú, na čom zarábajú a z čoho by teda mali platiť dane. V prvej línii budú hotely, reštaurácie, kaviarne a čerpacie stanice. Od júla sa k nim pridajú služby a maloobchod.

Ako sa teda systém zmení v praxi? V súčasnosti, ak chce Finančná správa skontrolovať registračnú pokladnicu, príde na prevádzku a údaje získa z takzvaného fiškálneho modulu. Po novom jej informácie budú prichádzať automaticky. Tento systém dostal názov eKasa. Niečo obdobné už funguje v Česku pod názvom EET.

„Projekt prinesie podnikateľom zníženie administratívnej záťaže, zníženie nákladov a kupujúcim zase zvýšenie ochrany pred nespoľahlivými subjektmi, ale napríklad aj elektronické bločky,“ povedal prezident Finančnej správy František Imrecze. Na druhej strane štát si od novinky sľubuje lepší výber daní. Práve v segmentoch, kde sa projekt spúšťa, sú podľa odhadov úniky najväčšie.


Výnosy z postupného celoplošného zavádzania eKasy v budúcom roku odhaduje na viac ako 72 miliónov eur. V nasledujúcom roku to má byť už takmer 118 miliónov. V pod

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.