Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2018, 00:00

Rozpočet EÚ: Mali sme mať až o tretinu menej

Náš rast HDP a klesajúca nezamestnanosť nám mali pôvodne zobrať oveľa väčší balík európskych peňazí.

Rozpočet EÚ: Mali sme mať až o tretinu menej
Zdroj: Pavol Funtál

Pre Slovensko je nový návrh rozpočtu Európskej únie sklamaním. Krajina má totiž na najbližších sedem rokov dostať o 1,5 miliardy menej ako v predchádzajúcom období. Dôvodom je fakt, že sa približujeme k stropu európskej životnej úrovne a nezamestnanosť je na historicky najnižších číslach. „Nechcem, aby nižší rozpočet brali krajiny, ktorých sa to týka, ako trest za úspech,“ vyjadrila sa eurokomisárka Věra Jourová, ktorá túto tému otvorila počas HNClubu.

Menej pre bohatšie krajiny
Nový rozpočet EÚ na roky 2021 až 2027 je ochudobnený o príspevok Veľkej Británie, ktorá európsku dvadsaťosmičku opúšťa. Aj to malo zásadný vplyv na jeho prerozdelenie. „Začnem dobrou správou. Krajiny ako Česko a Slovensko si ekonomicky neuveriteľne polepšili. Iba v prípade HDP to išlo nahor a myslím si, že je to do značnej miery aj vplyv európskych fondov,“ uviedla Jourová. Na Slovensku sa cez tieto fondy vyriešila napríklad časť infraštruktúry. Eurokomisárka zjednodušene vysvetlila, že ak je krajina chudobná, potrebuje eurofondy, ak je bohatá, nepotrebuje ich.

A zlepšenie ekonomickej situácie spôsobilo ukrojenie z nového rozpočtu pre Slovensko.


Hlavným kritériom pre výpočet finančnej injekcie je práve HDP a zamestnanosť. Podľa toho by Česká republika vo výpočte spadla až o 45 percent nižšie a Slovensko približne o 33 percent. „Toto sa mi nepáčilo a s Marošom Šefčovičom a ďalšími kolegami sme sa nad tým pozastavovali a bojovali za to, aby nový rozpočet nemal víťaza a porazeného,“ ozrejmila Jourová. Snahou eurokomisárky bolo, aby nenastala „šoková terapia“ pre krajiny, ktoré si za posledné roky ekonomickú situáciu zlepšili, a aby nižšia suma nebola vnímaná ako potrestanie za to, že sa nám darí.

Najmä pre verejný sektor
Krajiny, ktorým sa, naopak, nedarilo, si mali podľa pôvodnej metodiky výpočtu výrazne prilepšiť. Jourová s

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.