Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2018, 00:00

Most SNP ako pamiatka? Ublíži mu to

Most SNP sa stal národnou pamiatkou. Nebude sa však môcť revitalizovať, tvrdí pre HN Igor Marko, slovenský urbanista pôsobiaci v Londýne.

Most SNP ako pamiatka? Ublíži mu to
Zdroj: Peter Mayer

Je bežné, že mosty ako bratislavský Most SNP uznajú za národnú kultúrnu pamiatku?
Práveže to bežné nie je. Z môjho pohľadu je to odvážne, ale dobré rozhodnutie. Most patrí do mesta, je výnimočný. Keď si človek povie mesto Bratislava, tak vizuálne sa mu predstaví UFO a Most SNP. Patrí to sem a azda aj patriť bude. Myslím si, že to otvorí tiež všeobecnejšiu debatu, ako chrániť dôležité a významné objekty moderny, ktoré sa stali súčasťou identity a charakteru mesta.


Nie je problém, že most je chránený celý?
Áno, je to problém. Do pamiatkovej ochrany boli totiž začlenené aj betónové ľavobrežné nájazdy. Mesto bude chcieť do budúcnosti nejakým spôsobom rehabilitovať prostredie podmostia zmenou alebo redukciou dopravných nájazdov. Zakonzervovaním týchto častí mosta sa takáto možnosť mimoriadne skomplikovala. Nesúhlasím, že tento stav musíme akceptovať len preto, že most máme chápať ako ucelené autorské dielo. Chráňme architektonickú hodnotu mosta, a nie jeho nevydarené dopravné nájazdy, ktoré sa dajú v budúcnosti zmeniť. Vieme oddelene chrániť jednotlivé časti jednej budovy, tak prečo to nemôžeme aplikovať aj na most.


Myslíte si, že Pamiatkový úrad nepristúpi na zmeny v prípade rekonštrukcie?
Pre mňa je to nepochopiteľné. Na čo tam ten ochranný zákon potom je? Už teraz vieme, že o pár rokov ho budeme chcieť zmeniť? Chráňme len to, čo potrebujeme chrániť. Keď chcete mať úctu k minulosti, tak v prvom rade musíte mať úctu k budúcnosti. To je veľmi dôležitá vec. V tomto prípade chýbala otvorenejšia a odbornejšia debata, čo vlastne v tomto prípade je dôležité. Tieto chyby mus

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.