Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2018, 00:00

Online nákupy menia svoju podobu. Sú čoraz viac šifrované

Využívanie jednorazových dát pri platbe kartou bude onedlho bežné.

Online nákupy menia svoju podobu. Sú čoraz viac šifrované
Zdroj: Dreamstime

Počúvame to z každej strany: „Tokenizácia nás zachráni. Ide o najbezpečnejší spôsob platby.“ Tieto a ďalšie pochvalné prirovnania na adresu novej generácie zabezpečenia platieb hovoria najmä bankoví úradníci. Stala sa predmetom diskusie aj počas HN konferencie Základy kartového biznisu II. No kým u nás je tento systém ešte v plienkach, napríklad v Amerike už úplne funguje.


Bič na podvodníkov
Tokenizácia sa nazýva aj moderným zaklínadlom pre bezpečné platby. Podľa Rastislava Valla, predsedu Združenia pre bankové karty a vedúceho platobných kariet v Tatra banke, sa týmto spôsobom dajú úplne eliminovať podvodníci, ktorí by chceli zneužiť vo svoj prospech bezhotovostný styk.


Token je v podstate jednorazové číslo, ktoré je naviazané na to originálne uvedené na karte. Klientovi je vydané na požiadanie. Následne ho zákazník pri online platbe obchodníkovi poskytne namiesto pôvodného čísla karty. Ak by sa ho aj niekomu, kto sa do terminálu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.