Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2018, 00:00

Štát má plán B pre hornú Nitru v dobe „pobaníckej“

Je len otázkou času, kedy Slovensko zavrie svoje uhoľné bane. Aby sa štát pripravil na dobu postbanícku, chystá masívne dotácie.

Baníci v Hornonitrianskych baniach
Zdroj: TASR/R. Stoklasa

Výroba elektriny z hnedého uhlia, ktoré sa u nás ťaží na hornej Nitre, sa onedlho skončí. Rezort hospodárstva sa preto rozhodol, že štátne dotácie na ťažbu stopne skôr, ako bolo v pláne. Namiesto toho chce investovať stovky miliónov eur do transformácie regiónu.


Minister hospodárstva Peter Žiga pre HN pripustil, že otázku, ako ďalej so slovenskými baňami, otvorili už minulý rok. „Blíži sa čas, keď budeme musieť povedať jasné stanovisko.

Nehovoríme však o konci baníctva na Slovensku, hovoríme o jeho útlme, pretože po istom roku štát už nebude vedieť dotovať výrobu elektriny z domáceho uhlia. Nebránime ťažbe, ale za klasických trhových podmienok,“ vyhlásil Žiga. Hoci Komisia by od nás chcela zasta


Špeciálny tím
Doteraz podľa rezortu hospodárstva chýbali hornej Nitre alternatívy. Práve na tých však pracuje už niekoľko mesiacov špeciálny tím.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.