Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2018, 23:20

Internetové vyhľadávače prevádzky nezriadili. Musia platiť

Portály ako Booking.com si u nás pobočku nezriadili. Hotely tak musia za nich platiť zrážkovú daň.

Booking.com
Zdroj: Reuters

Slovensko je považované za lídra v oblasti zdaňovania zdieľanej ekonomiky. Prax však ukazuje, že to platí skôr na papieri ako v reálnom živote. Od januára si totiž mali sprostredkovateľské portály na Slovensku zriadiť stálu prevádzkareň a platiť dane. Kým tak nespravia, ich klienti musia platiť zrážkovú daň. Je však jún a pobočku si zriadil iba jeden portál. Na celý plán zdaňovania digitálnej ekonomiky tak doplácajú hotelieri, ktorým pribudla administratívna záťaž a v prípade niektorých portálov sa im hromadia aj dlhy. Na to, že tento stav hrozí, upozorňovali hotelieri ešte vo februári, keď ich riaditeľ František Imrecze uistil, že vo veci sa bude konať. Ide o portály ako Booking.com či napríklad Trivago.

Tieto portály totiž v našej krajine generujú zisky, keďže tu však nie sú fyzicky prítomné, štátnej kase na daniach nezaplatia ani cent. V prípade, že si ich nezriadia, nastupuje zrážková daň z provízii, ktoré im platia slovenskí klienti. V praxi to funguje tak, že hotelieri zo sumy, ktorú by zaplatili portálu, odpočítajú 20 percent a pošlú ich štátu.

Tichá dohoda s hoteliermi
Tento stav však nemal fungovať dlho, spoločnostiam, ktoré si prevádzkarne nezriadili dobrovoľne,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.