Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2018, 11:33

Zamestnávatelia plánujú nábory vo veľkom, problémom ostáva nedostatok ľudí

  • Nárast počtu pracovných síl očakáva 17 percent firiem, pričom prijímať zamestnancov plánujú najmä veľké podniky.
  • Výzvou pre zamestnávateľov je nájdenie vhodných kandidátov.
  • Zvyšovanie počtu pracovníkov plánujú firmy vo všetkých odvetviach, najviac však v poľnohospodárstve, poľovníctve, lesníctve a rybolove.
  • Podľa regiónov Slovenska sú najoptimistickejší zamestnávatelia v Bratislave.
Zamestnávatelia plánujú nábory vo veľkom, problémom ostáva nedostatok ľudí
Zdroj: Pavol Funtál

Zamestnávatelia na Slovensku hlásia aj na tretí štvrťrok 2018 pozitívne náborové plány. Nárast počtu pracovných síl očakáva 17 percent firiem, pričom prijímať zamestnancov plánujú najmä veľké podniky.

Z hľadiska odvetví je najoptimistickejšie poľnohospodárstvo, poľovníctvo, lesníctvo a rybolov. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu ManpowerGroup Index trhu práce, ktorý spoločnosť zverejnila v stredu.

Čistý index trhu práce na Slovensku vykazuje hodnotu plus 14 percent, po vykonaní sezónneho očistenia dát je hodnota indexu plus 11 percent. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom aj s rovnakým obdobím minulého roka ide o nárast o dva percentuálne body.

Najväčšou výzvou je nájdene kandidátov

"Takmer jeden z troch opýtaných zamestnávateľov vo veľkých podnikoch plánuje zvýšiť počet zamestnancov a niekoľko nových investičných projektoch plánuje v slovenských mestách vytvoriť tisíce pracovných miest, hlavne v automobilovom priemysle a logistike," priblížila generálna riaditeľka ManpowerGroup Slovenská republika Zuzana Rumiz.

Podľa nej je však stále väčšou výzvou nájdenie vhodných kandidátov na obsadenie pracovných miest, čo vedie k rastu miezd a silnejúcej potrebe investovania do preškoľovania a rozvoja zamestnancov.

"Zároveň zamestnávatelia robia nábor v zahraničí, a to na kvalifikované aj nekvalifikované pracovné pozície a kladú veľký dôraz na personálny marketing a investície do budovania značky zamestnávateľa," dodala.

Najoptimistickejšie naladené sú veľké firmy

Na základe veľkosti podnikov sú najpozitívnejšie naladené veľké firmy s viac ako 250 zamestnancami, pri ktorých index dosahuje plus 26 percent.

Stredné podniky očakávajú stabilné náborové prostredie s indexom plus 13 percent a rovnako aj malé podniky, ktoré hlásia index plus 12 percent. Najopatrnejšie v prijímaní nových pracovníkov plus šesť percent sú mikropodniky s menej ako desiatimi zamestnancami.

Darí sa všetkým odvetviam

Zvyšovanie počtu pracovníkov plánujú firmy vo všetkých odvetviach, najviac však v poľnohospodárstve, poľovníctve, lesníctve a rybolove, kde index predstavuje plus 27 percent. Nasleduje odvetvie financií, poistenia, nehnuteľností a ďalších služieb podnikom s indexom plus 20 percent.

Pozitívne náborové plány má aj veľkoobchod a maloobchod (+17 %) a spracovateľský priemysel (+15 %).

Výrazný nárast o 14 percentuálneho bodu hlási odvetvie výroby a rozvodu elektriny, plynu a vody. Najnižší index +6 percent je v štátnej správe, zdravotníctve, vzdelávaní a kultúre.

Z regiónov je na tom najlepšie Bratislava

Podľa regiónov Slovenska sú najoptimistickejší zamestnávatelia v Bratislave, kde má čistý index trhu práce hodnotu +18 percent a na západnom Slovensku s indexom +16 percent.

Priaznivé prostredie pre prijímanie nových zamestnancov hlási aj stredné a východné Slovensko (+10 %). "Stredné a východné Slovensko má hendikep v podobe dopravnej dostupnosti na západné trhy," skonštatoval marketingový manažér spoločnosti Jiří Halbrštát.

Vzorka, na ktorej sa prieskum náborových plánov v SR vykonával, predstavovala 751 zamestnávateľov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.