Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2018, 00:00

Bratislava dostane viac z európskych peňazí

Bratislavčania dostanú z eurofondov po dlhých rokoch viac peňazí. Slovensko zároveň dostane väčšie právomoci v ich rozdeľovaní medzi regiónmi.

Bratislava dostane viac z európskych peňazí
Zdroj: Flickr.com

Bratislavský kraj sa môže tešiť, keďže jeho pozícia sa totiž zlepší a dostane sa k nemu viac prostriedkov ako teraz. Po novom budú mať totiž členské krajiny EÚ možnosť presunúť časť prostriedkov z menej rozvinutých regiónov do tých viac rozvinutých. A to až do výšky 15 percent.


Viac pre Bratislavu
Táto možnosť existuje už teraz, maximálna výška sú však tri percentá. Generálna riaditeľka Centrálneho koordinačného orgánu na Úrade podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Denisa Žiláková na poslednom HNClube uviedla, že túto zmenu vítajú.

Upozornila však, že situácia nie je taká negatívna ani teraz. „Bratislava môže čerpať aj teraz, nie je to až tak limitované ako Bratislava plače,“ uviedla. Z celkových 14 miliárd, ktoré má Slovensko k dispozícii na aktuálne programové obdobie, je regiónom určených viac ako deväť miliárd, zo zvyšku môže čerpať aj Bratislavský kraj. V predchádzajúcom období boli pravidlá ešte prísnejšie a z 11 operačných programov sa najzápadnejší VÚC mohol zapojiť iba do piatich.

Generálny riaditeľ Európskej komisie zodpovedný za regionálnu a mestskú politiku Marc Lemaître na HN Clube zároveň dodal, že súčasné rozdelenie Slovenska, keď Bratislavský kraj patrí medzi viac vyspelé regióny a zvyšok do menej

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.