Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2018, 00:00

Máme problém s vymáhaním dlhov

Aj v strojárskom biznise je problémom nedostatok kvalifikovanej sily. Tvrdí v rozhovore pre HN Vincent Paľo, konateľ spoločností Commerc Service a ProTech Service.

financie, peniaze, zúčtovanie, budík
Zdroj: Dreamstime

Vlastníte dve firmy. Jedna distribuuje ložiská a nástroje, druhá vyrába a poskytuje servis. Prečo ste sa rozhodli založiť druhú firmu?
Vývoj našich firiem za 25 rokov bol taký, že sme začali s distribúciou ložísk a nástrojov na výrobu súčiastok na osadzovanie CNC strojov. Najskôr sme nástroje len dodávali, ale neskôr vznikla požiadavka, aby sme sa o ne počas celej ich životnosti starali, teda dodali aj kompletný servis. Túto metódu totiž zaviedli firmy, ktoré na Slovensko prišli zo zahraničia. Veľké firmy, najmä tie automobilové, ktoré vyrábajú na automatických strojoch a linkách, pracujú s nástrojmi s vysokou náročnosťou na presnosť a životnosť. Pri takýchto nástrojoch sa nedá robiť servis spôsobom ako kedysi. Na začiatku sme mali dokonca taký problém, že sme dodali nástroje do automobiliek, no povedali nám, že ich kúpia, ale musíme sa o ne starať. Museli sme ich posielať do zahraničia na ostrenie či povlakovanie. Vtedy sme pochopili, že ak chceme v tejto brandži ostať, musíme ísť do tohto servisu sami. Priestor sme už mali, takže sme sa pustili do práce. Dnes už to vyzerá tak, že 60 percent našej celkovej produkcie je výroba nových nástrojov a 40 percent je renovácia.


Takže jedna firma nástroje distribuuje a druhá servisuje?
Áno, u nás neexistujú bežné nástroje, pretože geometria, ktorá sa dnes používa v modernej výrobe, musí byť absolútne presná. Naša štandardná presnosť výroby sú tri mikróny, pričom hrúbka ľudského vlasu je približne päťdesiat. Za tie roky, ktoré sa venujeme tomuto biznisu, sa nám podarilo zabezpečiť takú technologickú výbavu, ktorá je jedinečná minimálne v regióne V4. Všetky nástroje sa vyrábajú z tvrdokovu, čo je spekaný karbid, ktorého opracovanie je možné výhradne brúsením. Nesústruží sa a nefrézuje. Máme aj kategóriu produktov, v ktorej sú ešte tvrdšie nástroje, ktoré sa už nedajú obrábať. Preto máme ako jediní na Slovensku laser, vhodný napríklad na diamantový nástroj, ktorý nie je možné ničím iným nabrúsiť či upraviť. Minulý týždeň sme za

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.