Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2018, 22:47

Bugárov minister čelí kritike za diaľnice na juhu Slovenska. Vinia ho, že plytvá peniazmi

Opoziční poslanci vyzývajú ministra, aby prehodnotil svoje plány na výstavbu rýchlostných ciest na juhu. Ten tvrdí, že napráva chyby z minulosti.

Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek počas vyjadrenia k prieťahom pri získavaní kľúčových povolení, ktoré sú potrebné na plné rozbehnutie dopravných stavieb Triblavina a D4R7
Zdroj: TASR - Marko Erd

Výstavba diaľnic čelí aj opozičnej kritike. Ministerstvo dopravy sa totiž rozhodlo nechať si vypracovať projekty na výstavbu rýchlostnej cesty R2 na juhu a východe Slovenska. Podľa zástupcov SaS a hnutia Sme rodina si Árpád Érsek nestanovil správne priority a plytvá financiami. Ten však stále opakuje, že peniaze sa čerpajú správne.

Pokrivené priority

Významnú časť zdrojov na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest rezort dopravy čerpá z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Eurofondy sú v rámci programu rozdelené do siedmych prioritných osí, pričom výstavba železníc a ciest sa rozdeľuje do osobitných osí podľa toho, či sú alebo nie sú pripravované úseky súčasťou hlavného európskeho koridoru. Za trasy európskeho významu sa považujú napríklad diaľnice D1 a D3, za tie „mimoeurópske“ zasa spomínaná južná R2, na ktorej výstavbu Érsek podľa opozície bezdôvodne tlačí. Kým peniaze na diaľnice na severe Slovenska sme už takmer minuli, balík na rýchlostné cesty alebo informatizáciu pravdepodobne nestihneme vyčerpať. Expert hnutia Sme rodina na dopravu Miloš Svrček je preto presvedčený, že rozdelenie peňazí štát potrebuje prehodnotiť. „Vyzývam predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby pripravi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.