Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2018, 10:39

Mochovce: piate meškanie a 300 miliónov eur navyše

Spustenia tretieho a štvrtého bloku nášho najväčšieho zdroja elektriny sa dočkáme najskôr na budúci rok.

Dostavba Mochoviec. Vyvážený energetický mix a zvyšovanie bezpečnosti dodávok energie sú cieľmi v oblasti energetiky. Podpora bude smerovať do zelených zdrojov, ale aj jadra. Vláda vytvorí podmienky pre dostavbu 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Analyzuje aj možnosti nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice.
13 percent spotreby elektriny na Slovensku pokryje dostavba každého z dvojice dokončovaných reaktorov.
Zdroj: Archív HN

Keď Slovenské elektrárne začali v roku 2008 stavať tretí a štvrtý blok jadrovej elektrárne Mochovce, počítali s tým, že do piatich rokov budú oba reaktory hotové. Ani o dekádu neskôr sa Slovensko nového zdroja elektriny nedočká. Podľa posledného oficiálneho harmonogramu mali Mochovce dostavať v novembri 2018, avšak podľa informácií HN je už dnes jasné, že sa to nestihne.

Deadline sa posunie už piatykrát a neoficiálne sa počíta s dokončením na jar budúceho roka. Slovenské elektrárne pre HN uviedli, že naďalej oficiálne platí harmonogram dostavby schválený v roku 2017, pripustili však, že môže dôjsť aj k omeškaniu.

Pozrite sa, ako vyzerali práce na stavbu tretieho bloku Mochoviec, ktoré dokončili v roku 2016:

​Nové reaktory sú najväčšou súkromnú investíciou v histórii Slovenska a po spustení nalejú do siete viac ako štvrtinu aktuálnej spotreby elektriny na Slovensku. Okrem toho, že sa stavba neustále naťahuje, „zhltne“ aj ďalšie peniaze. Dodnes sa účet za Mochovce vyšplhal na 5,5 miliardy eur. Dodatočné náklady sa podľa informácií HN ešte nafúknu približne o ďalšiu miliardu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.