Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2018, 23:29

Čerpaniu eurofondov chýba komunikácia

Malí podnikatelia čelia pri žiadaní európskych peňazí problémom. Prečo sa ich boja vysvetlil pre HN prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka.

Slovensko, Európska únia
Zdroj: Reuters

Malí podnikatelia už dlho upozorňujú na ťažkosti pri čerpaní eurofondov. Pripravuje sa nový rozpočet a s ním aj nové pravidlá. Čo by sa malo zmeniť?
Pri podaní žiadostí neexistuje inštitút vysvetlenia. Vy odovzdáte žiadosť, sú tam anonymní hodnotitelia a chýba nám to, aby si človeka v prípade nejasností zavolali a sporné alebo nejasné veci si dovysvetlili. Takto je to nejaká hradba mlčania.


Nejaké konkrétne prípady?
My konkrétne sme podali dva projekty, ktoré prešli, ale dostali sme zamietavé stanovisko s argumentmi, ako napríklad, že projekt nie je dostatočne ambiciózny. No vôbec nevieme na základe čoho, vysvetlenie je veľmi vágne. Chýba transparentnosť hodnotenia.


Podnikateľov odrádza aj administratívna náročnosť spojená s čerpaním. Naozaj je nezvládnuteľná?
Povinnosti sú často väčšie ako naše možnosti, a to odrádza. Ľudia sa boja. Môže sa stať, že aj niekoľko rokov dozadu sa objaví nejaké pochybenie, ktoré však nemení podstatu projektu. Môže ísť o nesprávny postup alebo pr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.