Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2018, 09:52

Inflácia na Slovensku v máji spomalila na 2,6 percenta

V máji sa oproti vlaňajšku zvýšili na Slovensku ceny vo všetkých sledovaných kategóriách s výnimkou cien poštových a telekomunikačných služieb, ktoré sa nezmenili

Inflácia na Slovensku v máji spomalila na 2,6 percenta
Zdroj: TASR

Tempo medziročného rastu inflácie na Slovensku v máji spomalilo na 2,6 percenta z 2,9 percenta v apríli, kedy spotrebiteľské ceny v krajine rástli najrýchlejšie od konca roka 2012. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil Štatistický úrad.

V máji sa oproti vlaňajšku zvýšili na Slovensku ceny vo všetkých sledovaných kategóriách s výnimkou cien poštových a telekomunikačných služieb, ktoré sa nezmenili.

Ceny potravín zvoľnil tempo medziročného rastu na 5,1 percenta, kým v apríli boli medziročne vyššie o 6,1 percenta. Potraviny a energie majú značný podiel v spotrebnom koši, z ktorého sa inflácia na Slovensku počíta.

Slovenská centrálna banka vo svojej poslednej prognóze odhadla, že tempo rastu spotrebiteľských cien v priemere za celý tento rok zrýchli na 2,3 percenta a že na tejto úrovni inflácie zostane aj ďalšie dva roky.

Vlani ceny tovarov a služieb na Slovensku stúpli o 1,3 percenta. V rokoch 2014 až 2016 zaznamenala krajina defláciu, spotrebiteľské ceny tak v priemere klesali.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.