Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2018, 19:00

Slovenské cesty sú na tom naozaj zle. Kvalitnejšie sú aj v Afrike

Z prieskumu sme sa zo 137 hodnotených krajín umiestnili na 73. mieste.

Slovenské cesty sú na tom naozaj zle. Kvalitnejšie sú aj v Afrike
Zdroj: Pavol Funtál

Slovensko v kvalite cestnej infraštruktúry vážne zaostáva. Predbehli nás dokonca niektoré oveľa chudobnejšie krajiny z Afriky či Ázie. 

Vyplýva to z prieskumu Svetového ekonomického fóra, ktorý sa pýtal obyvateľov krajiny nato, ako sú spokojní so stavom ciest v ich krajine. Za najlepšie hodnotenými krajinami je Slovensko v rebríčku vzdialené na míle ďaleko. 

Predseda dopravnej komisie hlavného mesta Jozef Uhler v rozhovore vysvetľuje, prečo sú bratislavské cesty v tak zlom stave.

​Predbehli nás chudobnejšie africké či ázijské krajiny

Z prieskumu sme sa zo 137 hodnotených krajín umiestnili na 73. mieste. Rwanda, Gambia, Srí lanka či Tadžikistan je len hŕstkou krajín, ktoré nás v rebríčku predbehli. V týchto omnoho chudobnejších krajinách jazdia na lepších cestách, ako máme na Slovensku. 

Na obranu však treba dodať, že tento prieskum bol založený na subjektívnych postojoch obyvateľov danej krajiny.

V porovnaní s okolitými krajinami dopadlo najlepšie Rakúsko, ktoré sa ocitlo na deviatom mieste. Najlepšie spomedzi krajín  V4 dopadlo Maďarsko na 62. mieste. Po ňom na 65. priečke skončilo Poľsko. Slovensku patrí 73. miesto. O jedno miesto za nami sa umiestnila Česká republika. 

Najlepšie v prieskume dopadli Spojené arabské emiráty. Na opačnej strane rebríčka sa zasa ocitla Mauritánia.   

Vo vašej krajine, aká je kvalita a stav cestnej infraštruktúry (1 = veľmi slabá - medzi najhoršími na svete; 7 = extrémne dobré - medzi najlepšími na svete).

Rebríček krajín s najlepšou kvalitou ciest je zobrazený nižšie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.