Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2018, 17:12

Osobné vozne čaká modernizácia, brzdové systémy zabezpečí česká firma

Zákazku zastrešuje slovenská spoločnosť ŽOS Trnava.

Osobné vozne čaká modernizácia, brzdové systémy zabezpečí česká firma
Zdroj: HN/ Pavol Funtál

Spoločnosť DAKO-CZ z Třemošnice na Chrudimsku, ktorá vyrába brzdové systémy pre koľajové vozidlá, sa bude podieľať na modernizácii 50 osobných vozňov pre slovenskú železnicu. Vďaka úpravám budú jazdiť rýchlosťou až 160 kilometrov za hodinu. Firma dnes informácie poskytla ČTK v tlačovej správe.

Zákazku zastrešuje slovenská spoločnosť ŽOS Trnava. Nové brzdové systémy dodá DAKO-CZ. U každého vozidla bude nová samočinná kotúčová brzda, elektropneumatická, záchranná brzda a ručná brzda. Vozidlá už raz modernizáciou prešli, a to v rokoch 2006 a 2007.

"V rámci projektu budú demontované existujúce brzdy a tie budú nahradené úplne novým systémom," uviedla generálna riaditeľka spoločnosti DAKO-CZ Dagmar Matúšová. Vagóny budú vybavené tiež zvukovou a optickou signalizáciou zatiahnutia pri každej záchrannej brzdy pre cestujúcich, dodala.

Spoločnosť DAKO-CZ je dodávateľom pneumatických, elektromechanických a hydraulických brzdových systémov pre koľajové vozidlá. Brzdy montuje na nákladné a osobné autá, prímestské vlaky, lokomotívy, vozy metra i električky.

Ročný obrat DAKO-CZ je okolo miliardy českých korún. Väčšinu akcií vlastní holding Czechoslovak Group podnikateľa Michala Strnada. Druhým akcionárom je spoločnosť Tatravagónka, výrobca nákladných železničných vozňov a podvozkov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.