Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2018, 00:00

Počasie zničilo úrodu za milióny. Môže to mať vplyv na ceny potravín

Poveternostné podmienky sa negatívne odrazili najmä na repke, jačmeni, pšenice či kukurici.

Počasie zničilo úrodu za milióny. Môže to mať vplyv na ceny potravín
Zdroj: Reuters

Výkyvy počasia si zrejme „odnesú“ aj ceny časti základných potravín. Najskôr totiž našu úrodu trápili prílišné teplá, následkom čoho nemala dostatok vlahy. No a nedávno Slovensko takmer zaliali prívalové dažde. Agra poisťovňa už hlási astronomické škody na úrovni 5,5 milióna eur. Tie sa podľa poľnohospodárov týkajú najmä porastov repky, jačmeňa či pšenice – rastlín, z ktorých sa vyrába olej či produkuje chlieb. „Dôsledky jarného suchého obdobia a miestnych prívalových zrážok sa určite odrazia na výške úrody v zasiahnutých oblastiach,“ tvrdí Vlada Debnárová, tajomníčka Združenia pestovateľov obilnín.

Farmári hlásia, že im aktuálne výkyvy počasia zoberú zisky. Najskôr úrodu totiž trápili prílišné teplá, následkom čoho nemala dostatok vlahy, nedávno Slovensko takmer „zaliali“ búrky, ktoré zničili množstvo plodín a rôzne druhy ovocia. Celkové škody sa podľa odhadov Agra poisťovne vyšplhali až na enormných 5,5 milióna eur. Ak sa počasie neumúdri a prehnané búrky či extrémne teplá budú pokračovať, za zoštíhlenú ponuku farmárskych výrobkov si Slováci budú musieť v obchodoch priplatiť. 

Obilniny aj ovocie
Škody sa dotkli najmä našich južne položených okresov. „Najväčšie škody sú evidované predovšetkým na porastoch repky, jačmeňa, pšenice,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.