Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2018, 00:00

Samsungu končí strategický dodávateľ

Pri ďalšej konsolidácii výrobných nákladov sa môže spájať slovenská a maďarská výroba.

Samsungu končí strategický dodávateľ
Zdroj: Peter Mayer

O neistom osude kórejského výrobcu Samsung na našom trhu sa s prestávkami hovorí už viac ako dva roky. Naposledy v súvislosti so zatvorením prevádzky vo Voderadoch.

Tá podľa informácií HN stále funguje v obmedzenom režime a jej päťsto zamestnancov sa presunulo o pár kilometrov ďalej, do výrobného závodu v Galante. Aj keď investor viackrát deklaroval, že sa nechystá opustiť náš trh, správanie jeho samého, jeho strategických dodávateľov i samotných zamestnancov hovorí o niečom inom. Samsung totiž konsoliduje, dodávatelia zatvárajú biznis a pracovníci začínajú pociťovať nepríjemnú neistotu vlastnej práce.

„Svojho času Samsung vyrábal v Galante na 20 linkách. Pri oznámení o zatvorení Voderadov to bolo 15. Aktuálne by to malo byť menej ako 12,“ uvádza pre HN zdroj z výrobného prostredia. "Rozhodnutím presunúť výrobu do Galanty sme zaistili, že tu bude naša spoločnosť vyrábať televízne prijímače," tvrdí hovorca Samsungu Ján Nemašik.

Dodávatelia zatvárajú
Situáciu na trhu indikuje hlavne správanie strategických dodávateľov. Podľa informácií HN končí s výrobou aj jeden zo strategických dodávateľov, a to nitrianska výroba kórejského výrobcu Seong Ji. Tá kvôli klesajúcej produkcii galantského Samsungu ku koncu júla prepustí 75 kmeňových zamestnancov. Okrem neho v tomto roku skončila aj spoločnosti KNP.

V minulom roku ukončil Samsung spoluprácu aj s výrobou v hurbanovskom Nuritechu, kde v minulostii pracovalo zhruba 400 zamestnancov. Všetky zákazky týchto firiem prevzali externé firmy z Ázie alebo si tu dané komponenty Samsung vyrába sám. To je preň oveľa lacnejšie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.