Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2018, 12:13

Na Slovensko smerujú ďalšie investície za 66 miliónov. Dočká sa aj jeden z najmenej rozvinutých regiónov

Nové investície pomohli na Slovensku v uplynulých rokoch znížiť nezamestnanosť, ktorá tento rok v máji dosiahla nové minimá 5,37 percenta.

Na Slovensko smerujú ďalšie investície za 66 miliónov. Dočká sa aj jeden z najmenej rozvinutých regiónov
Zdroj: TASR

Slovenský automobilový priemysel bude už čoskoro bohatší o ďalšieho hráča. Tým je švajčiarsky automobilový dodávateľ Mubea, ktorého štart výstavby závodu začne oficiálne už zajtra poklepaním po základnom kameni, ktorého sa zúčastní aj Peter Pellegrini, šéf hospodárstva Peter Žiga i majiteľ spoločnosti Mubea Thomas Muhr s primátorom mesta Jánom Ferenčákom. „Výrobný program závodu bude zameraný na ľahkú strojársku výrobu - vývoj a výrobu pre automobilový priemysel,“ uvádza investor v investičnom zámere.

Vysvetľujúce video, ako sa Slovensko stalo automobilovou veľmocou:

Globálny hráč v kežmarskom priemyselnom parku Kežmarok-Pradiareň preinvestuje 51 miliónov eur a v trojsmennej prevádzke zamestná 360 ľudí. Fabrika zaberie takmer 13-tisíc metrov štvorcových. Predmetom výroby budú pružinové svorky a tanierové pružiny prevodoviek používaných v automotive segmente.

Podľa RTVS mal investor zvažovať výstavbu závodu aj v poľských Katoviciach. Nakoniec však mali zavážiť v prospech kežmarskej lokality špeciálne podmienky, ktoré vláda pripravila pre zaostalejšie okresy, ktorých cieľom je hlavne znižovať regionálnu nezamestnanosť.

Spoločnosť Mubea je švajčiarska rodinná firma, ktorá vznikla v roku 1916. Dnes dosahuje obrat 2,2 miliardy eur a zamestnáva v 18 krajinách viac ako 13-tisíc zamestnancov v celkovo 39 výrobných závodoch.

Dve ďalšie investície na strednom Slovensku

Spoločnosť Neuman Aluminium PWG zase na strednom Slovensku investuje 11,5 milióna eur do továrne na produkciu najmä hliníkových líšt pre strešné okná automobilov. S dosiahnutím plnej výrobnej kapacity počíta už v budúcom roku.

Írska skupina Adient potom vynaloží 3,5 milióna eur  do rozšírenia produkcie komponentov pre automobilový priemysel v jednom zo svojich troch výrobných závodov na Slovensku. Investíciu uskutoční v továrni v Lučenci, kde sa nezamestnanosť drží nad celoštátnym priemerom.

Hlavný ťahúň hospodárstva

Investície do novej výroby či do rozšírenia existujúcej produkcie v uplynulých mesiacoch ohlásilo na Slovensku niekoľko ďalších výrobcov komponentov pre automobilový priemysel, ktorý je jedným z hlavných ťahúňov slovenského hospodárstva. Slovensko je v posledných rokoch v prepočte na obyvateľa najväčším výrobcom áut na svete.

Nové investície pomohli na Slovensku v uplynulých rokoch znížiť nezamestnanosť, ktorá tento rok v máji dosiahla nové minimá 5,37 percenta. Firmy si už dlhší čas sťažujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a voľné pracovné miesta obsadzujú aj cudzinci.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.