Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2018, 18:30

Samsung môže mať na Slovensku budúcnosť. Analytik ju vidí v autách

Analytik nevylučuje možnosť, že by Samsung zo Slovenska odišiel. Existujú však aj iné možnosti.

Čoraz častejšie sa hovorí o možnom odchode kórejského výrobcu elektroniky Samsung. Jeho možný odchod naznačuje aj zatvorenie závodu vo Voderadoch a ukončenie spolupráce s viacerými dodávateľmi. O tejto problematike sme sa rozprávali s Martinom Jesným, analytikom Revue Priemyslu.

"Treba brať do úvahy, že taká firma ako je Samsung Electronics, je firma, ktorá neustále prehodnocuje to, ako efektívne vyrába vo svojich početných závodoch po celom svete," upozorňuje Jesný podľa ktorého podobným spôsobom Samsung rozhodol o zavretí závodu vo Voderadoch.

"Neustále prebiehajú testy, ako sa dá vyrábať výhodne," dodáva analytik s tým, že Samsung bude v Galante vyrábať, kým sa jej to oplatí. Neznamená to podľa neho však nevyhnutne to, že Samsung zo Slovenska odíde. 

Analytik upozorňuje, že situácia Slovenska sa mení aj s rastúcimi platmi, čo môže mať za následok to, že od nás odídu fabriky, ktoré sú náročné na ľudský faktor. Môže sa im však podľa neho oplatiť tu držať technologicky náročnejšie odvetvia.

"Pokiaľ už tá firma má skúsenosť s výrobou na Slovensku, tak určite sa nájdu oblasti, v ktorých je taká silná, že by stálo za to skúsiť nadviazať iné aktivity takéhoto koncernu na to, čo by sa dalo robiť na Slovensku," hovorí Jesný o možnostiach Samsungu na Slovensku.

Ako príklad uviedol, automobilový priemysel, ktorý je na Slovensku silný a s vývojom autonómnych áut, by toto mohla byť cesta spoločnosti na Slovensku.

"Ak má zostať slovenský automobilový priemysel taký silný ako bol doteraz, tak bude musieť pracovať s firmami, ktoré budú tvoriť jeho budúcnosť o desať pätnásť rokov. Je jasné, že firmy ako Samsung môžu byť medzi nimi," hovorí hypoteticky o budúcnosti Jesný.

Viac sa dozviete v rozhovore vo videu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.