Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2018, 23:43

Vážny zo Smeru vstúpil do farmabiznisu. Podiel vo firme získal po Poórovi

Bývalý šéf rezortu dopravy za Smer-SD a súčasný riaditeľ Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny vstúpil do biznisu s liekmi.

Vážny zo Smeru vstúpil do farmabiznisu. Podiel vo firme získal po Poórovi
Zdroj: Peter Mayer

Podnikateľská skupina z Trnavy zoskupená okolo veľkopodnikateľa Vladimíra Poóra už dlhší čas konsoliduje svoj biznis. Vlani sa zbavila zadlženej srbskej vagónky Goša, pred mesiacom predala trnavské nákupné centrum City Arena.

Zo zistení HN pritom vyplýva, že predvlani Vladimír Poór vycúval i z farmácie. Zbavil sa totiž svojho tretinového podielu vo firme G.V.Pharma z Hlohovca, ktorá ovláda vyše 17 percent akcií jedného z Top slovenských výrobcov liečiv – spoločnosti Biotika zo Slovenskej Ľupče.

„Spoločnosti a podiely v nich, ktoré pre našu skupinu nie sú prínosom a nemáme s nimi strategický zámer, sa vždy snažíme odpredať,“ hovorí pre HN Vladimír Poór. Prakticky od svojho založenia v roku 1995 až do roku 2016 mala hlohovecká farmafirma G.V.Pharma vyrábajúca antibiotiká penicilínového typu stabilnú akcionársku štruktúru. Stretli sa v nej privatizéri z čias vlády Vladimíra Mečiara i vplyvní politici – Ján Gabriel, Ivan Varga a Vladimír Poór. Bývalý dlhoročný parlamentný poslanec vládnej strany Smer Ivan Varga v nej držal 34 percent, zvyšok akcií rovným dielom ovládali expolitik za HZDS či niekdajší šéf Všeobecnej úverovej banky Ján Gabriel a majiteľ čerstvého futbalového majstra Spartak Trnava.

V roku 2016 však došlo k odchodu Vladimíra Poóra a preskupeniu síl. „Podiel mohli odkúpiť len existujúci akcionári. Ja som komunikoval s pánom Vargom, ktorý mi aj dohodnutú sumu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.