Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2018, 00:00

Najťažšie bolo získať kolegov

Základňa je u nás vždy širšia z okruhu žien, tvrdí v rozhovore Katarína Čechová, advokátka a konateľka kancelárie Čechová & Partners, ktorá získala dve ocenenia na podujatí Top 10 žien slovenského biznisu.

Najťažšie bolo získať kolegov
Zdroj: Peter Mayer

Aké to bolo zakladať vlastnú advokátsku kanceláriu?
Jednoduché bolo kanceláriu ako takú založiť, pretože sme sa všetci zo dňa na deň stali privátnymi advokátmi, takže každý začínal ako samostatný advokát. Zložité však bolo získať kolegov, ktorí boli ochotní deliť sa nielen o náklady, ale deliť sa aj o výnosy. To bolo najmä kvôli tomu, že sme v predchádzajúcom režime boli sústredení vo veľkých advokátskych kanceláriách a každý si teda chcel robiť to svoje. Vedela som však, že zostať sólo nie je cesta, a preto som sa snažila získať nových kolegov na vytvorenie väčšej skupiny, ktorá by mohla pracovať aj na väčších právnických projektoch.


Zlepšilo sa postupom času hľadanie takýchto ľudí ochotných pracovať v tíme?
Firma sa začala naozaj vytvárať až od toho momentu, keď mladí kolegovia, advokátski koncipienti, ktorí k nám nastupovali do kancelárie, spravili advokátske skúšky a postupne sa začali stávať partnermi vo firme. Dnes je základom firmy sedem partnerov, ktorí všetci začali pracovať v našej kancelárii a postupne si vybudovali svoj kariérny rast.

Ako je to momentálne s novou generáciou? Nemáte problém nachádzať ľudí?
Absolventov práva u nás každý rok končí dosť veľa, málo z nich má však úplne jasný cieľ, že chce byť raz advokátom. Problém, na ktorý narážam, je, že oni aj prídu a majú záujem, ale viac-menej len zistiť, o čom tá profesia je. Často sa potom stáva, že im niečo prekáža, či už na štýle práce, na požiadavkách alebo na náročnosti. Tí, ktorí však naozaj chcú a vydržia, sú cennými spolupracovníkmi a partnermi. Problém je teda skôr v tom, že dnes mladí právnici nemajú dopredu rozhodnuté, ktorú z tej veľkej škály profesií pre právnicky vzdelaných ľudí chcú a môžu robiť.


Vnímate medzi týmito čerstvými absolventmi určitý nepomer medzi mužmi a ženami, alebo sú ich počty vyrovnané?
V našej profesii je to presne naopak, ako by možno bolo očakávané. Základňa je u nás vždy širšia z okruhu kolegýň. Kolegyne, teda absolventky právnických fakúlt, zvyknú byť komplexnejšie pripravené na túto profesiu. Spravidla mávajú aj lepšiu znalosť cudzích jazykov, zrejme sa naozaj dievčatá pedantnejšie učia a majú väčší zmysel pre detail, možno aj pre určitú správnu formu a úpravu tých svojich výstupov, ktoré sú potrebné pre našich klientov, či už v písomnej alebo ústnej forme. Samozrejme, potom prichádza u kolegýň obdobie medzi tridsiatkou a štyridsiatkou, keď sa stávajú mamičkami.


Ako to riešite?
Je veľmi dôležité udržať s nimi kontakt a keď sa vracajú, vytvoriť im flexibilné pracovné prostredie. Som veľmi hrdá na to, že mám vo firme kolegyne, ktoré napriek tomu, že mali dve, tri deti po s

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.