Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.06.2018, 23:36

Firmy vedia na energiách ušetriť viac

Za posledných 15 rokov sme znížili objem minutej elektriny, vody či tepla viac ako o polovicu.

Firmy vedia na energiách ušetriť viac
Zdroj: Dreamstime

Rastúce ceny energií motivujú firmy, aby svoju výrobu robili efektívnejšie. A darí sa im to. Hoci má Slovensko aktuálne siedmu najvyššiu energetickú náročnosť na základe stálych cien v Európskej únii, za posledných 15 rokov sa nám podarilo zlepšiť hospodárenie s energiami viac ako o polovicu. V rokoch 2006 až 2012 sme dokonca zaznamenali najvýraznejšie zníženie náročnosti spomedzi všetkých členských štátov. Zotrvanie v tomto trende potvrdilo aj ministerstvo hospodárstva cez návrh Stratégie hospodárskej politiky do roku 2030. Prvý konkrétnejší akčný plán by mal byť podľa rezortu predložený do júna 2019.


Menej energií sa firmám oplatí
Tento pozitívny vývoj je podľa Lenky Ferenčákovej, manažérky Energoklubu spoločnosti sféra, okrem iného výsledkom toho, že samotné podniky prijali viacero opatrení na zníženie spotreby energie vo svojich výrobných procesoch, vymenili spotrebiče za úspornejšie a taktiež sa začal proces zatepľovania budov. „Netreba však zabúdať ani na to, že sme ako nový členský štát Európskej únie začali implementovať aj opatrenia prvých smerníc o energetickej hospodárnosti budov a energetickej účinnosti z rokov 2002 až 2006,“ vysvetlila pre HN Ferenčáková.


Slovensko má však napriek tejto skutočnosti siedmu najvyššiu energetickú náročnosť na základe stálych cien v Únii, čo je spôsobené najmä priemyslom. „Pre zachovanie konkurencieschopnosti musíme dosiahnuť vyššiu účinnosť najmä v rámci rafinérskej výr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.