Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2018, 00:00

Za plast v komunálnom odpade platíte dvakrát

Kým bude skládkovanie lacné, nenájdu sa noví investori do recyklácie, hovorí pre HN Marián Christenko, generálny riaditeľ spaľovne Kosit.

Za plast v komunálnom odpade platíte dvakrát
Zdroj: KOSIT

Odpadové hospodárstvo bolo označené za jednu z kľúčových tém, ktorým sa rezort hospodárstva chce venovať. Prečo si myslíte, že je to potrebné?
Súvisí to najmä s očakávaniami Európskej únie. Tie sa týkajú dvoch navzájom prepojených segmentov – všeobecný cieľ, a tým je znížiť mieru skládkovania v rámci celej Európy, a potom čo ďalej s odpadom, ktorý nepôjde na skládky.


Čo to znamená pre Slovensko?
Slovensko v prvom rade potrebuje zredukovať skládkovanie zo 65 percent na 10, a takisto zvýšiť podiel materiálového zhodnocovania na 65 percent, kým aktuálne sa u nás recykluje približne iba 22 percent. Tieto limity musíme splniť, ak sa nám to nepodarí do určitého termínu, čakajú nás pomerne vysoké penále za neplnenie cieľov.


Je známy aj konkrétny dátum, dokedy to máme stihnúť?
Pôvodne to bol rok 2030, no nedávno sa cieľ posunul na rok 2035. Zároveň je stanovený takzvaný roadmap s jednotlivými čiastkovými cieľmi.


Spomenuli ste, že tých dôvodov je viac. Čo je ďalší?
Prvý bol záväzok vyplývajúci z členstva v EÚ. Druhý dôvod je menej deklaratívny, viac ľudský. Všetci čítame o tom, že moria sú zamorené plastom, sťažujeme sa, keď ideme na dovolenku a kúpeme sa v odpadkoch. Málokto však, minimálne v mojom okolí, túto myšlienku aj pretavuje do praxe, do vlastnej zmeny správania. Veľmi málo recyklujeme, čo sa tiež prejavuje v množstve odpadu, ktorý dnes väčšinou končí na skládkach.


A aké sú vaše očakávania od rezortu životného prostredia?
Veríme, že ministerstvo už začalo pracovať na vytváraní prostredia otvorenéh

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.