Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.07.2018, 00:00

Nový zákon skráti čas výstavby diaľnic

Rezort dopravy plánuje na jeseň predstaviť nový stavebný zákon. Minister si od neho sľubuje rýchlejšiu výstavbu ciest a diaľnic.

Nový zákon skráti čas výstavby diaľnic
Zdroj: TASR/Marko Erd

Výstavba diaľnic bude napredovať rýchlejšie. A to v prípade, že ministerstvo dopravy pretaví do reality svoj legislatívny návrh, ktorý má nahradiť súčasný stavebný zákon.

Na balíku zmien pracuje skupina odborníkov intenzívne od začiatku roka, jeho podobu predstavia na jeseň. Nepôjde však o ďalšiu novelizáciu starého stavebného zákona z roku 1976, ale o dva nové dokumenty – zákon o výstavbe a zákon o územnom plánovaní.

Križovatka Triblavina má meškanie, hotová bude o niekoľko rokov:

Menej odvolávania

Šéf rezortu dopravy Árpád Érsek otvorene priznáva, že nový zákon chcú nastaviť tak, aby znížil priestor na obštrukcie pri výstavbe diaľnic. V praxi sa totiž veľmi často stáva, že dokončenie úsekov po celom Slovensku blokujú aktivisti alebo miestni poslanci.

Tí sformulujú svoje pripomienky väčšinou voči trasovaniu stavby a opakovanie nimi vstupujú do procesov územného a stavebného konania. A to aj v prípade, že ich námietky kompetentní už raz odmietli alebo v nejakom rozsahu zapracovali.


Naposledy sa tak stalo v prípade úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová pri Ružomberku. Skupina občanov opakovane požadovala posunutie portálu tunela Čebrať o stovky metrov a úplné odklonenie staveniskovej dopravy z ulíc mestskej časti Hrboltová.

Tieto pripomienky už predstaviteľom NDS adresovali viackrát a tí niektoré z nich aj akceptovali. V apríli sa skupina občanov rozhodla aj tak napadnúť záverečné stanovisko ministe

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.