Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.07.2018, 00:00

Slovenský paradox: nový biznis sa u nás najhoršie rozbieha v hlavnom meste

Registrácia nehnuteľností či vymáhanie zmlúv je u nás lepšie ako je priemer Únie.

Slovenský paradox: nový biznis sa u nás najhoršie rozbieha v hlavnom meste
Zdroj: Dreamstime

Úrady nestíhajú a pociťujú to aj podnikatelia. Zo správy Európskej komisie Doing Business vyplýva, že začínať s biznisom v Bratislave je zdĺhavejšie, ako robiť to isté na východe Slovenska. Napríklad v Prešove skladisko čakalo na povolenia 120 dní, kým v Košiciach 135 a v Bratislave 170 dní, tvrdí správa. Aj v najrýchlejšom Prešove sa stále čaká 2,5-krát dlhšie, než je európsky priemer.

„V hlavnom meste sa koncentruje gro podnikateľov. Väčšina firiem tam má sídla, aj keď biznis sústredia inde,“ tvrdí viceprezident Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Serina. „Moja skúsenosť je taká, že procesy trvajú o jeden až dva týždne dlhšie,“ spresňuje.

Na prieťahy sa sťažuje aj spoločnosť Penta Investments. „Ako developer by sme uvítali, aby bol celý proces transparentnejší a efektívnejší a zároveň v jasných lehotách. Súčasná právna úprava stanovuje časové lehoty, no tie sa v praxi dodržiavajú len zriedka,“ skonštatoval hovorca Penty Gabriel Tóth. Podľa Serinu je kľúčom k zmene efektívna elektronická štátna správa. Zavedením e-pošty sa zmenil len spôsob komunikácie, no nie spracovanie údajov.

O čom je štúdia Doing Business
Svetová banka v spolupráci s vládami krajín Chorvátska, Česka, Portugalska a Slovenska skúmala 25 miest. Publikovaná štúdia hodnotí regulačné systémy, charakter riadenia podnikov a efektivitu byrokracie. Zlepšen

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.