Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.07.2018, 11:32

Slovenská ekonomika sa stala tranzitnou z pohľadu pohybu pracovnej sily

V súvislosti s občanmi z tretích krajín badať skôr skracovanie cyklu atraktivity slovenského trhu práce.

Slovenská ekonomika sa stala tranzitnou z pohľadu pohybu pracovnej sily
Zdroj: Reuters

Slovenská ekonomika sa stala tranzitnou z pohľadu pohybu pracovnej sily. Tradičné krajiny, z ktorých čerpala posledných 10 rokov, najmä Poľsko, Rumunsko i Maďarsko, musia ponúknuť viac, ako len zaujímavú mzdu. Uviedol výkonný riaditeľ slovenskej náborovej agentúry Express People Peter Dosedla.

Sekundárne faktory, ktoré ovplyvnia rozhodnutie pracovať na Slovensku, sú blízkosť k domovskej krajine, denné dochádzanie z prihraničných poľských a maďarských regiónov, rodinné či priateľské väzby s už zamestnanými, spresnil.

V súvislosti s občanmi z tretích krajín, mimo Európskej únie, podľa neho badať skôr skracovanie cyklu atraktivity slovenského trhu práce. "Kým pre poľsky či rumunský pracovný trh bola slovenská ekonomika atraktívna viac ako 10 rokov, tak v srbskej badáme skrátenie atraktivity na päť či menej rokov, aj percento záujmu klesá," priblížil situáciu.

Ďalšie trhy práce ako ukrajinský, gruzínsky, a v iných krajinách Balkánu, v horizonte piatich rokov dokážu poskytnúť dostatočné kapacity, ak sa nájde efektívna a flexibilná cesta pre zamestnávanie pracovníkov z týchto krajín, konštatoval Dosedla.

Podľa publikácie agentúry z mája tohto roka bolo v krajinách Vyšehradskej štvorky spolu s Rumunskom a Bulharskom vyše 2,3 milióna nezamestnaných, pričom chýbajú pracovníci na trhu práce. Úroveň nezamestnanosti bola v SR (5,9 percenta), ČR (3,9 percenta), Poľsku (4,9 percenta), Maďarsku (3,8 percenta), Rumunsku (4,6 percenta) a v Bulharsku (7,1 percenta).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.