Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2018, 00:00

Dôležitý dopravný uzol Bratislavy prejde zásadnými zmenami

Architekti budú môcť svoje nápady na prestavbu tržnice na Trnavskom mýte predkladať pravdepodobne od jesene tohto roka.

Dôležitý dopravný uzol Bratislavy prejde zásadnými zmenami
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Dlho zanedbávané budovy naberú druhý dych. Takzvanú „Novú tržnicu“ na bratislavskom Trnavskom mýte čaká na jeseň architektonická súťaž. Tento zámer pre HN potvrdil starosta mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý s tým, že v spolupráci s magistrátom už zriadili aj odbornú komisiu. Jej úlohou je pripraviť všetky potrebné podklady na ideovú súťaž. Približne v rovnakom čase sa ateliéry pobijú aj o neďaleký Dom odborov, ktorý vlani kúpila dvojica developerov Immocap a YIT. Aj tieto stavby patria podľa architektov medzi bratislavské ikony socializmu. Od čias svojho vzniku však neprešli zásadnou rekonštrukciou.

V novom šate
Trnavské mýto je dôležitým dopravným uzlom hlavného mesta, v ktorom sa križuje 29 spojov mestskej hromadnej dopravy. Aj napriek tomu celé desaťročia patrí medzi najzanedbanejšie priestory v Bratislave. Náznaky zmeny naštartovala na jeseň minulého roka spoločnosť Immocap, keď začala s rekonštrukciou frekventovaného podchodu. V týchto dňoch sa developerovi rozhodol sekundovať aj magistrát s miestnym úradom.

​„Odstránili sme staré nevzhľadné stánky a takmer všetky reklamné nosiče na Trnavskom mýte, v najbližších dňoch bude na chodníkoch položený nový povrch,“ avizuje hovorca Nového Mesta Marek Tettinger. Tejto mestskej časti patrí aj Centrálna tržnica. Starosta Rudolf Kusý odmieta, že by ju zanedbával. „Už niekoľko rokov všetky peniaze, ktoré tržnica zarobí, investujeme späť, a tak sme mohli zaobstarať novú klimatizáciu, výťah a vybudovať nové vstupy. Postupne vytláčame stánky s vínom, ktoré lákali pochybnú klientelu, a nahrádzame ich predajcami ovocia, zeleniny a podobne,“ vyratúva Kusý. Najväčšou zmenou však zanedbávaná tržnica prejde až v nadchádzajúcich rokoch. Do konca tohto roka by sa mali na verejnosť dostať prvé architektonické vizualizácie tohto priestoru, s ktorými sa ateliéry budú na jeseň zapájať do verejnej súťaže. Celkovo si podľa technického auditu tržnica a jej okolie vyžaduje 11-miliónovú investíciu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.