Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2018, 12:30

Diplomatka zo Slovenska spravila škodu za tisíce, chráni ju imunita. Hanba, reaguje novozélandský premiér

Diplomatka Eva Tvarožková si od majiteľa bytu Matthewa Ryana vo Wellingtone prenajímala nehnuteľnosť za 872 eur týždenne.

Diplomatka zo Slovenska spravila škodu za tisíce, chráni ju imunita. Hanba, reaguje novozélandský premiér
Zdroj: Reuters

Slovenská diplomatka v službách EÚ Eva Tvarožková neplatila tisíce za nájomné na Novom Zélande. Chráni ju diplomatická imunita. 

Tvarožková si od majiteľa bytu Matthewa Ryana vo Wellingtone prenajímala nehnuteľnosť za 872 eur týždenne. Keďže podľa Ryana neplatila nájomné, vznikla mu škoda 20-tisíc novozélandských dolárov (11 600 eur) vrátane náhrady škôd.  

Chráni ju diplomatická imunita

Tribunál, ktorý na Novom Zélande rieši podobné spory, v utorok rozhodol, že Tvarožková nemusí nič platiť, pretože ju chráni diplomatická imunita, informuje portál NZ Herald.  

Prenajímateľ nehnuteľnosti Ryan označil rozhodnutie za paródiu. "Dáva to veľmi zlý signál prenajímateľom," dodal pre portál. 

Zastupujúci premiér hovorí o hanbe

Úradujúci predseda vlády Winston Peters povedal, že možnosť používať diplomatickú imunitu k neplateniu nájomného je "hanbou," ale nie je nič, čo by mohla vláda v tejto veci spraviť. 

Slovenský rezort diplomacie nemá na diplomatku dosah, keďže nie je jeho zamestnankyňou. „Pani Tvarožková je zamestnancom Európskej služby pre vonkajšiu činnosť. Na misii na Novom Zélande pôsobila ako diplomat EÚ,“ uviedol hovorca rezortu Peter Susko pre portál Aktuality.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.