Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2018, 00:00

Situácia na trhu hrá v prospech malých

Prevažná väčšina firiem napreduje, tvrdí v rozhovore pre HN Jaroslav Habo, riaditeľ pre korporátnu klientelu UniCredit Bank na Slovensku.

Situácia na trhu hrá v prospech malých
Zdroj: Pavol Funtál

Ako vníma banka z pohľadu finančného subjektu malé a stredné podniky na Slovensku?

Malé a stredné podniky sú kľúčovým pilierom ekonomiky. V posledných rokoch je to jeden z najdynamickejších segmentov s potenciálom stabilného rastu. Menšie firmy nemajú za sebou silnú matku v zahraničí, preto sa vytvára užšie puto medzi lokálnou bankou a podnikom v regióne.

Koľko percent klientov tvoria takéto spoločnosti v portfóliu vašej inštitúcie? Rastie alebo klesá ich počet?

Z pohľadu počtu klientov je to dominantná časť nášho portfólia. Ich počet neustále narastá. V tomto segmente dlhodobo patríme medzi lídrov na trhu a stále máme ďalšie rastové ambície.

Aké bankové produkty najčastejšie tieto podniky využívajú?
Najbežnejšou formou sú prevádzkové financovania ako kontokorentný úver, factoring a podobne. A samozrejme tiež financovanie investičných zámerov firiem v podobe investičného úveru či lízingu.

Sú tieto firmy disciplinované v platení svojich záväzkov oproti veľkým spoločnostiam?
Platobná disciplína menších firiem je veľmi dobrá. Keď majú z čoho, platia. Snažia sa udržať čo najlepšie podmienky financovania a ich kontraktov. Nedodržiavanie podmienok znamená ísť z kola von a pre menší podnik to môže byť likvidačné.

A čo podnikanie? Zvládajú ho podľa vašich skúsenosti úspešne?

Aktuálna situácia na trhu hrá v ich prospech. Ekonomike sa darí a ruka v ruke v tom kontinuálne rast

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.