Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2018, 00:00

Predtým nikomu nenapadlo aplikovať ľudové vzory na drahé kovy

Henrietu Môcovú zaujali historické šperky. Pre HN porozprávala, prečo sa rozhodla dávne časy preniesť aj na svoje klenoty.

Predtým nikomu nenapadlo aplikovať ľudové vzory na drahé kovy
Zdroj: HN/PAVOL FUNTÁL

Pochádzate z rodiny šperkárov?

Mali sme v rodine šperkárov, mamin bratanec, ktorý žil v Budapešti, mal zlatníctvo, ktoré dodnes funguje. Ale on ma k tomu neviedol. Mala som to šťastie, že rodičia rešpektovali to, že som mala umelecké cítenie. Vždy som si kreslila, chodila som na základnú umeleckú školu. Ručným prácam som sa venovala celé detstvo, napríklad som háčkovala, takže vzťah tam bol. A postupne sa to vykryštalizovalo na šperkárstvo, veď žena k šperkom nikdy nemá ďaleko. Vybrala som si strednú umeleckú školu v Hodruši-Hámre. Tam som študovala pasiarske práce a dokonca som počas štúdia spoznala aj svojho manžela. Študovali sme rovnaký odbor, on však bol štvrták, keď som ja nastúpila.

Čo sú pasiarske práce?

Ide o prácu s kovom, ale nejde len o šperkárstvo. Odbor pasiarstvo bolo obšírnejší, lebo zahŕňal aj výrobu opaskových kovaní. Učili sme sa teda vyrábať trošku väčšie veci ako robím dnes. V škole sme robili aj svietniky, podnosy, príbor. Ale inklinovala som k šperkárstvu. Vo štvrtom ročníku sme mali možnosť chodiť na prax a ja som si vybrala zlatníctv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.